Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, obserwowanym w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Zorza to niezwykły pokaz różnorodnych kolorów i barw, który wywoływany jest przez burze magnetyczne. Rozróżniamy kilka typów zórz, a wśród nich te najczęściej spotykane - pasma, korony, łuki, kurtyny i promienie. Zjawisko występuje w najróżniejszych kolorach i zależy to od intensywności linii emisyjnych. Najczęściej widuje się białą zorzę. Czasem zdarza się jednak także zielona, żółta czerwona i niebieska. 

Zorza polarna w Polsce

Niestety, w Polsce zorze polarne nie są zbyt częstym zjawiskiem. Jednak już w dziś w nocy po raz kolejny ma się ona pojawić się nad naszym krajem. Jak to możliwe? Na swojej stronie na Facebooku wyjaśniają to założyciele profilu Z głową w gwiazdach:

W późnych godzinach wieczornych w Ziemię uderzy strumień tzw. wiatru słonecznego - to plazma uwalniająca się ze Słońca przez dziurę koronalną (wyrwę w polu magnetycznym naszej gwiazdy). Składający się on przede wszystkim z protonów, elektronów i cząstek alfa.

Zdarzenie samo w sobie nie jest niebezpieczne i zdarza się kilka razy w miesiącu. Jego wynikiem są zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego (tzw. burze magnetyczne), których efektem są silne zorze polarne na dużych szerokościach geograficznych. Przy burzach magnetycznych o większej sile, zorze mogą być obserwowane nisko nad horyzontem również na średnich szerokościach geograficznych (w tym w Polsce).

Dzisiejsze zdarzenie jest wywołane jedną z największych dziur koronalnych jakie możemy obserwować na Słońcu w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Podczas jej ekspozycji na Ziemię pod koniec stycznia i w grudniu wywoływała silne burze magnetyczne. Pozwalały one na obserwacje zorzy również z Polski. Dziś scenariusz może się powtórzyć.

Zorza polarna w Polsce - gdzie i kiedy oglądać?

Zorza polarna ma być widoczna już dziś w nocy - z 27 na 28 lutego 2019. Niestety, nie zobaczymy jej z każdego miejsca w kraju. Będzie ona głównie widoczna w północnej i centralnej Polsce między 22:00 a 1:00 w nocy. Samo zjawisko nie potrwa też długo: szanse na jej zaobserwowanie będziemy mieli jedynie przez kilka lub kilkanaście minut. A gdzie najlepiej wybrać się na obserwacje dzisiejszej zorzy?

Tę najlepiej zaobserwujemy daleko od centrum dużych miast, a więc tam, gdzie naszego oglądania nie będzie zakłócało sztuczne oświetlenie. W tym kontekście szczególnie polecamy polskie wybrzeże. Jest tylko mały problem, który na pewno nie ucieszy osób z problemami ze wzrokiem. Zorzy najprawdopodobniej nie da się zobaczyć gołym okiem. Jeśli jednak dysponujecie aparatem lub telefonem z dłuższym czasem ekspozycji lub trybem zdjęć nocnych – Wasza obserwacja powinna skończyć się sukcesem!