Irish Coffee

Nie możesz nazwać się prawdziwym miłośnikiem kawy, jeśli nigdy nie próbowałeś tego napoju. To prawdziwy klasyk wśród kaw i koktajli. Pierwotnie przygotowywany był na bazie kawy przelewowej oraz irlandzkiej whiskey, ale z czasem powstało wiele ewolucji tego przepisu, z których część umożliwia wykorzystanie espresso jako bazy. Irish Coffee jest na tyle istotnym elementem kultury kawowej, że na konkursach kawowych sędziowie wymagają jej przygotowania od uczestników Coffee in Good Spirits czyli konkurencji, w której bariści muszą wykazać się swoimi umiejętnościami barmańskimi. Irish Coffee najczęściej serwuje się w przezroczystej szklance na nóżce z grubego szkła.

Shakerato 

Zbliża się lato, a wraz z nim sezon na zimne drinki kawowe! Jeśli nie próbowaliście nigdy kawowych napojów podawanych na zimno, Shakerato będzie doskonałą propozycją na pierwszy raz. Ewolucji tego przepisu jest wiele, część podpowiada nawet dodanie alkoholowych likierów, ale podstawa zawsze jest taka sama: espresso, cytrusy i kostki lodu. Orzeźwienie gwarantowane.

Iced Mocha 

Mocha jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych napojów kawowych na świecie, a miłośników kawy połączonej z czekoladą są tysiące. Jednak za oknami coraz cieplej i nadszedł czas na zimne kawowe eksperymenty. W przepisie poniżej pokażę letnią wersję tego napoju, gdzie smak kawy podbijemy naturalnym, surowym kakao.

-------------------

Piotr Markowski - założyciel Coffee pros, trener baristów, Koordynator do spraw członkowskich SCA Poland, Mistrz Polski Aeropress 2012. Swoją karierę rozpocząłem w 2010 gdzie pierwsze kroki stawiałem w jednej z polskich sieci kawiarni. W 2012 pasja do kawy skierowała mnie do Londynu, a tam miałem przyjemność uczyć się od najlepszych baristów na świecie, jak i spróbować swoich sił w wielu branżowych konkursach. W 2015 roku rozpocząłem pracę przy projekcie The Peanut Vendor Coffee Project - kawiarni oraz salonu z meblami vintage w sercu Hackney Wick, a nasz mały projekt trafił między innymi na stony przewodnika The London Coffee Guide. Od 2018 roku znów działam na polskim rynku gdzie swoją pasją do kawy dzielę się podczas autorskich kursów oraz na eventach gdzie serwuję kawy najwyższej jakości pod szyldem Coffee pros.