Chociaż handel ubraniami oraz akcesoriami za pośrednictwem internetu zyskuje coraz większą popularność, a dla niektórych marek (szczególnie tych nowopowstałych i/lub ze świata szeroko pojętej mody ulicznej) jest jedyną formą dystrybucji, to nie oznacza to, że powinniśmy się przygotować na rychły koniec sklepów stacjonarnych. Można tu zastosować podobną analogię, jak w przypadku internetu i telewizji: ten pierwszy jest coraz silniejszy, ale na zmierzch tej drugiej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Sklepy GAP znikną z Wielkiej Brytanii i Irlandii

Co jakiś czas pojawiają się jednak sygnały, że ów proces będzie postępował szybciej, niż nam się wydaje. I właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład, bo jedna z najbardziej znanych marek odzieżowych na świecie, czyli GAP, zapowiedziała zamknięcie wszystkich swoich sklepów na terenie Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Mowa o 81 placówkach – mają one działać w dotychczasowym trybie do przełomu sierpnia i września bieżącego roku. Na tym jednak nie koniec – podobny los ma spotkać stacjonarne sklepy GAP również we Francji i Włoszech.

Co jest powodem takiej decyzji?

Jeden z przedstawicieli firmy GAP powiedział, że decyzja o rezygnacji ze standardowego modelu sprzedaży jest efektem zmiany strategii firmy i jej działania na terenie Europy. I choć może to być prawda, to powody takiej decyzji wyjaśnia Emma Simpson z BBC:

GAP był wielkim hitem, kiedy po raz pierwszy został otwarty w Wielkiej Brytanii w 1987 roku, zdobywając popularność przede wszystkim dzięki swoim bluzom z kapturem. W ostatnich latach jednak sytuacja się zmieniła i firmie coraz trudniej było przyciągnąć nowych klientów. Pandemia tylko pogorszyła sytuację. (...) GAP winną uznał dynamikę rynku, a więc ogromne przesunięcie w kierunku zakupów internetowych.

Sprawa co prawda nie dotyczy ani polskiego rynku, ani dostępnej na nim marki, ale warto zwrócić na nią uwagę, bo może być zwiastunem podobnych zmian w naszym kraju. Bo skoro na taki krok zdecydowała się marka tak duża, to niebawem inne mogą pójść wytyczonym przez nią szlakiem.