Ludzi naprawdę bogatych można podzielić na takich, co nie lubią się zbytnio afiszować oraz na tych, co uwielbiają podkreślać, że stać ich na drogie rzeczy. Doskonałym sposobem na wyróżnienie się jest oczywiście samochód, którego wartość przekracza milion złotych. Wtedy wiadomo, że ktoś posiada pieniądze. Ale co w przypadku, gdy auto stoi na parkingu? Można zwrócić czyjąś uwagę za sprawą samego kluczyka. Właśnie do takich osób kierowane są produkty firmy Awain. Jak sami piszą, ich celem jest „tworzyć najbardziej niezwykłe kluczyki do najbardziej niezwykłych samochodów na świecie”. Jedno można o nich powiedzieć – nie są gołosłowni.

Awain oferuje trzy wersje kluczyków: Quantum, Serenity i Phantom. Pierwsza opcja zaczyna się od 49 tysięcy euro (prawie 210 tys. zł). Przy pilocie Quantum można wybrać jeden z czterech kolorów skóry lub drewno, oraz jeden z trzech odcieni 18- i 24-karatowego złota – białe, różowe lub żółte. Kluczyk jest wysadzany 354 diamentami. Ich łączna masa to 3,6 karata.

Przy Serenity cena idzie znacząco w górę, bo taki kluczyk z tej linii kosztuje już 89 tysięcy euro (342 tys. zł). Choć posiada tyle samo złota, co Quantum, to jednak może poszczycić się większą ilością diamentów (1250) o łącznej masie 20 karatów. Tu też można wybrać kolor i materiał wypełnienia, ale nie ma opcji z odcieniami złota, co oczywiście tłumaczy fakt nagromadzenia diamentów. Przewidziano tylko 20 egzemplarzy kluczyków Quantum i Serenity.

Jednak obie wersje deklasuje trzecia, czyli Phantom. Kluczyk ten kosztuje nieprawdopodobne 500 tysięcy euro (2 140 000 zł). Zdobi go 18-karatowe złoto, którego jest tyle samo, co w przypadku serii Quantum i Serenity (175 gramów), ale inaczej sprawia ma się z diamentami. Pojawiają się już nie tylko białe okrągłe, ale także niebieskie w kształcie przypominającym trójkąt. Ich łączna waga to 34,5 karata. Jest to pilot na tyle wyjątkowy, że powstanie tylko jeden.

Warto wspomnieć, że Awain tworzy również kluczyki dla Aston Martina, Bentleya, Bugatti, Lamborghini, Maserati, Maybacha, McLarena, Rolls-Royce’a, Porsche oraz Mercedes-Benz. Awain reprezentuje osiągnięcia wybranego zespołu skandynawskich zegarmistrzów, projektantów i jubilerów, którzy tworzą klejnot korony fińskiego rzemiosła i estetyki technologicznej – napisał CEO Jalmari Mattila. Patrząc na wyroby jego firmy, można jedynie się z nim zgodzić.