10 sierpnia zbierze się sześcioosobowa Komisja Oscarowa, w tym roku pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka, która wybierze polskiego kandydata do Oscara. Słynny kompozytor filmowy wraz z Leszkiem Bodziakiem (producent Bożego Ciała), Małgorzatą Szczepkowską-Kalembą (kierowniczka Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów PISF), Dorotą Kobielą (reżyserka „Twojego Vincenta” i „Chłopów”), Łukaszem Żalem (operator zdjęć do „Idy” i „Zimnej wojny”) oraz Radosławem Śmigulskim (dyrektor PISF-u) nie będą mieli jednak łatwego zadania. Czemu? Wystarczy spojrzeć na listę:

  • „Sala samobójców. Hejter”, reż. Jan Komasa,
  • „Sweat”, reż. Magnus von Horn,
  • „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, reż. Jan Holoubek,
  • „Śniegu już nigdy nie będzie”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert,
  • „Supernova”, reż. Bartosz Kruhlik,
  • „Klecha”, reż. Jacek Gwizdała,
  • „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński.

Film Jana Komasy już doczekał się pierwszego sukcesu, bowiem został nagrodzony na nowojorskim festiwalu Tribeca. W stawce są jednak naprawdę mocni kandydaci. „Sweat” Magnusa von Horna to jedyny polski film, który pojawił się w tegorocznej selekcji festiwalu w Cannes. „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta to z kolei obraz, który powalczy o Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. A jest przecież jeszcze znakomicie przyjęty w zagranicznych mediach „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, który pokazano na festiwalu w Berlinie. Obraz zdobył nagrodę na prestiżowym Festival international du film d'animation d'Annecy. Nie można też skreślać szans reszty tytułów.

11 sierpnia poznamy kandydata do polskiego Oscara. Przypomnijmy, że 93. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku.

ELLE MAN POLECA: Jan Komasa spróbuje podbić Hollywood. Jego pierwszy anglojęzyczny film opowie o wirusie

ZOBACZ: Cannes 2020: festiwal ogłosił wyniki selekcji. Na prestiżowej liście znalazł się polski film!

CZYTAJ: Kolejny film Jana Komasy odnosi sukcesy. „Sala samobójców. Hejter” zwycięzcą na prestiżowym festiwalu filmowym!