Marcowe odejście Wojciecha Mann z Trójki odbiło się szerokim echem w naszym kraju i zainspirowało innych dziennikarzy, by również nie godzili się na cenzurę w radiu. Popularny dziennikarz zapowiedział później, że zamierza uruchomić własne radio internetowe. I można bez wątpienia powiedzieć, że swoją deklarację niebawem spełni.

Już w połowie kwietnia Magda Jethon i osoby skupione wokół inicjatywy „Ratujmy Trójkę” ogłosiły start rozgłośni Nowy Świat. Teraz wiemy, że nowa stacja ma ruszyć 26 czerwca o godz. 7:45. Pierwszą audycję poprowadzi Wojciech Mann, a jego gościem będzie Michał Nogaś, który także dołączy do zespołu rozgłośni i będzie miał swój własny program o książkach w każdą niedzielę.

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, radio Nowy Świat od miesiąca adaptuje na swoją siedzibę budynek starego przedszkola na warszawskim Wilanowie. Przygotowano już studio emisyjne, bazę muzyczną i serwerownię, ma się rozpocząć też testowanie streamingu. Finansowanie radia ma opierać się wyłącznie o crowdfunding. Reklamy będą brane pod uwagę tylko w sytuacji, gdy wpłaty od patronatów nie będą utrzymywać się na wystarczającym poziomie. Miesięczne utrzymanie radia to 250 tys. zł. Na tę chwilę zebrano już ponad 1,1 mln zł.

Radio Nowy Świat: kto poprowadzi audycje?

Wiemy już, że antenie nowej rozgłośni internetowej występować będą m.in. Marcin Kydryński (powróci ze „Siestową” muzyką), Fisz, Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski oraz Kuba Badach. Wsparcie obiecali dodatkowo Wojciech Malajkat i Krystyna Kofta.

Na antenie Nowego Świata usłyszymy też Zbigniewa Zamachowskiego, który poprowadzi audycję o muzyce filmowej. Swój udział w projekcie potwierdzili także Jan Emil Młynarski, Adriana Bąkowska i Tomasz Raczek. W ramach cyklu „Mistrzowie grają w Nowym Świecie” swoje listy przebojów zaprezentują m.in. Dorota Segda, Maciej Stuhr oraz Jerzy Radziwiłowicz. Do załogi nie dołączy jednak Anna Gacek, która zaangażowała się w inne projekty.

ELLE MAN POLECA: Marcin Sońta w elleman.pl: „Chciałem być aktorem, ale apele szkolne zweryfikowały moje marzenie” [WYWIAD]

ZOBACZ: Jarosław Kuźniar w ELLE MAN: Zawsze online [MAGAZYN]

CZYTAJ: Borys Szyc w ELLE MAN o Sherlocku Holmesie i znaczeniu słowa [WYWIAD]