Kiedy zmiana opon na letnie 2018

Nie tylko czas zmienia się z zimowego na letni, ale również opony. Co roku zachodzimy w głowę – czy to już ten moment? W końcu pogoda wczesną wiosną oscyluje między wysokimi temperaturami a drastycznymi opadami śniegu. Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie? Okazuje się, że najlepszy czas na to jest właśnie wtedy, gdy temperatury sięgają powyżej 7 stopni przez minimum kilka dni. 

Wymiana opon na letnie – jakie wybrać? 

O stabilności prowadzenia auta, przyczepności czy efektywności przyspieszania i hamowania decyduje nie tylko konstrukcja pojazdu i zastosowane w nim rozwiązania techniczne, ale również odpowiednie ogumienie. Opony to jedyny element pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z drogą. Kierowcy często nie są świadomi, że powierzchnia, na jakiej ich samochód styka się z podłożem, jest porównywalna do kartki formatu A4. Z tego właśnie powodu wybór odpowiedniego ogumienia wpływa nie tylko na komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale przekłada się również na wydobycie całego potencjału samochodu. Konstruktorzy aut doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego konstruując nowe pojazdy, współpracują ściśle z producentami ogumienia. W ten sposób możliwe jest uzyskanie efektu końcowego w postaci opon idealnie dopasowanych do możliwości samochodu, co przekłada się na jakość jego użytkowania. 

 

Post udostępniony przez Pirelli (@pirelli) Lut 13, 2018 o 3:22 PST

Zmiana opon z zimowych na letnie Pirelli The Perfect Fit

Koncepcja The Perfect Fit pozwala na wykorzystanie w procesie produkcji opon materiałów oraz technologii zapewniających doskonałe dopasowanie ogumienia do samochodów. To jednak nie wszystko: firma Pirelli idzie o krok dalej i proponuje swoim klientom kolorową edycję opon P Zero, a także specjalną platformę pozwalającą na bieżącą komunikację opony i samochodu. Kolorowa edycja opon pozwala wybrać jedną z kilku podstawowych wersji kolorystycznych charakterystycznych napisów, lub dobrać ich dowolny odcień do lakieru samochodu. Klienci nie muszą obawiać się o utratę barwy w wyniku upływu czasu czy użytkowania – do produkcji tego typu ogumienia wykorzystano materiał, który chroni kolorowy pasek przed blaknięciem i nie wpływa na osiągi opony. 

Filozofia The Perfect Fit zrodziła się w wyniku tendencji rynkowych, które marka Pirelli wykorzystała, tworząc z segmentu opon produkowanych na zamówienie rdzeń swej strategii przemysłowej i technologicznej. Firma stała się tym samym jednym z najczęściej wybieranych partnerów i dostawców opon na pierwszy montaż w przemyśle motoryzacyjnym, zwłaszcza w segmentach samochodów prestiżowych i premium.

Istotą The Perfect Fit jest opracowanie opon przeznaczonych do konkretnego modelu auta, a tym samym – idealne dopasowanie jej do wymagań technicznych oraz charakterystyki danego pojazdu. Warto zwrócić uwagę na to, że w trakcie projektowania dedykowanej, znakowanej symbolem marki opony stosuje się inne rozwiązania w zależności od charakteru pojazdu. W przypadku pojazdów sportowych kluczowe znacznie ma odpowiednia przyczepność i stabilność w zakrętach, stąd też ogumienie do nich przeznaczone ma specjalne wzmocnienia powierzchni bocznej, a wzór bieżnika w tym przypadku pozwala skuteczniej odprowadzać wodę spod kół. Użytkownikom komfortowych limuzyn w największym stopniu zależy na komforcie jazdy, dlatego opony zaprojektowane do tego typu aut cechują się mniejszymi oporami toczenia oraz odpowiednim wygłuszeniem hałasu powstającego w trakcie jazdy. Dzięki tym rozwiązaniom opony Perfect Fit umożliwiają wydobycie wszystkich pozytywnych cech samochodu, na którym są montowane.

 

Post udostępniony przez Pirelli (@pirelli) Mar 28, 2018 o 10:06 PDT

Pirelli Cyber Car

Z kolei zaprezentowana w tym roku na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie nowa odsłona cyfrowej platformy Pirelli Cyber Car to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i obecne w naszym życiu nowoczesne technologie. Zapewnia ona maksymalny możliwy poziom integracji między oponami, samochodem i kierowcą, umożliwiając kontrolowanie stanu opon w samochodzie. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy dane dotyczące ich zużycia, statusu, ciśnienia, temperatury czy liczby przejechanych kilometrów. Informacje te zbierane są przez specjalny czujnik umieszczony wewnątrz opony. Waży on zaledwie kilka gramów, dlatego w żaden sposób nie wpływa na komfort prowadzenia auta. Kluczowe dane, takie jak panujące we wnętrzu opony ciśnienie powietrza czy temperatura, a także głębokość bieżnika to tylko niektóre z parametrów jakie, system przekazuje do jednostki sterującej auta. Następnie system, analizując przesłane dane, ma wpływ na działanie ABS-u, czy też kontroli stabilności auta. Na przykład odczytując ID zamontowanej opony pojazd może sam zmienić ustawienia w celu maksymalizacji bezpieczeństwa oraz poczucia komfortu osób podróżujących na jego pokładzie. Kierowca może więc w każdej chwili sprawdzić, czy opona nie jest nadmiernie zużyta, niewystarczająco napompowana lub uszkodzona, a dzięki temu łatwiej będzie mu zaplanować wizytę w warsztacie wulkanizacyjnym albo zakup nowego ogumienia.