W latach siedemdziesiątych Muhammad Ali zajmował się tylko boksem. W czasie wolnym od treningów i walk bokser chętnie siadał nad kartką papieru i tworzył obrazy. Aż dwadzieścia osiem z nich zostało wystawionych na sprzedaż na aukcji zorganizowanej przez nowojorski dom aukcyjny Bonhams. Nowych właścicieli znalazło aż dwadzieścia sześć z nich, a łączna kwota sprzedaży wyniosła ponad 945 tysięcy dolarów – trzykrotnie więcej, niż przewidywano przed licytacją.

Ali był zdecydowanie lepszym pięściarzem niż bokserem – styl tworzonych przez niego prac był dość prymitywny. Nie przeszkodziło to jednak licytującym. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się obraz pod tytułem „Sting like a bee”, namalowany przez Alego za pomocą flamastrów. Ali namalował ten obraz trakcie kręcenia zdjęć do filmu „Droga ku wolności” w 1978 roku.

Mniejsze, choć również relatywnie wysokie kwoty osiągnęły też inne obrazy Alego, w tym między innymi „I Love You America” (ok. 150 tysięcy dolarów), „Let My People Go” (73 tysiące), „The Crowd” (25 tysięcy dolarów), „Two Religions” (ponad 24 tysiące) czy „The Starving Children of Mississippi” (13 tysięcy). Wszystkie obrazy pochodzą z kolekcji Rodneya Hiltona Browna – wieloletniego przyjaciela Alego i autora jego biografii. To on zresztą namówił pięściarza na to, aby w wolnych chwilach zajął się malowaniem:

Przejąłem upadającą galerię sztuki w Soho i szukałem światowej klasy sławnej postaci, która mogłaby namalować kilka obrazów, które moglibyśmy sprzedawać w limitowanych edycjach. On nigdy nie twierdził, że jest wielkim artystą. Wiedział, że jest największym bokserem na świecie, ale jeśli chodzi o sztukę, powiedział mi: „Maluję obrazy, które mają znaczenie”.

Ali był trzykrotnym mistrzem świata w boksie wagi ciężkiej i ikoną kultury. Gdy w wieku 39 lat odchodził na emeryturę, miał na koncie 56 zwycięstw i pięć porażek. Zmarł w 2016 roku w wieku 74 lat.