W dniu 10 stycznia 1969 roku Zenith przedstawił światu zegarek El Primero, którego znaczenie dla zegarmistrzostwa jest niepodważalne. El Primero posiadał kaliber, który, jak pisał Lukasz Doskocz z portalu ch24.pl, oceniany jest jako jeden z najznamienitszych w „historii kalibrów mechanicznych”. Tego kalibru użyły w swoich zegarkach m.in. Rolex, TAG Heuer i Hublot.

Bijący z częstotliwością 36.000 wahnięć mechanizm z chronografem zdolnym mierzyć czas z dokładnością do 1/10 sekundy to bez wątpienia wielkie osiągnięcie szwajcarskiej firmy. Stworzenie kalibru pochłania 9 miesięcy pracy angażującej 20 zegarmistrzów wykonujących łącznie 5500 operacji. Teraz Zenith zaprezentował El Primero Revival A384 w Nowym Jorku. Jest to odwrócona wersja oryginału, skrywająca doskonale znany mechanizm, ale z kilkoma nowoczesnymi ulepszeniami.

CZYTAJ TEŻ: TAG Heuer przygotował specjalną edycję ikonicznego zegarka Monaco na jego 50. urodziny

„Nie możemy stworzyć dokładnej repliki, ponieważ czasy się zmieniły, podobnie jak technologia. „Pomijając kilka elementów, jego design jest identyczny, jak w oryginalnym modelu” – powiedział „Forbesowi” Julien Tornare, dyrektor generalny Zenith.

Dokładniej rzecz ujmując, czasomierz w pięknym, vintagowym stylu może pochwalić się 278-częściowym mechanizmem chronografu El Primero 400, szafirowym szkiełkiem i przezroczystym deklem. Koperta o średnicy 37 mm ze stali matowej i lakierowany, czarno-biały tachymetr to z kolei wierne odwzorowanie oryginału. Wodoszczelność tego modelu sięga 100 metrów. Indeksy i wskazówki pokrywa Super-LumiNova SLN C3 (technologia podświetlenia tarczy zegarka, oparta na Glinianie strontu). Wykonano go ze stali nierdzewnej.

El Primero Revival A384 będzie dostępny z czarnym paskiem ze skóry aligatora lub stalową bransoletką. Jego cena wynosi 7600 dolarów (na nasze 28 tys. zł). Do sprzedaży trafi w październiku tego roku.

CZYTAJ TEŻ: Z tymi dwoma gadżetami nie rozstaje się Antoine Griezmann. Wśród nich niezwykły zegarek