Od razu trzeba zaznaczyć na wstępie, że oba mechanizmy mają swoje plusy i minusy, ale wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb. Co ciekawe, jeszcze do 1969 roku nie mieliśmy takich dylematów, bowiem na rynku dominowały zegarki automatyczne oraz z naciągiem manualnym.

Jednak we wspomnianym 1969 roku Seiko wypuściło pierwszy komercyjny zegarek kwarcowy na rękę o nazwie Astron. To była prawdziwa rewolucja. Zegarki kwarcowe w latach 70. i 80. cieszyły się tak dużą popularnością, że doprowadziły do znacznego spadku szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego, który koncentrował się na czasomierzach mechanicznych. Wiele firm w tamtym czasie upadło.

Od tamtego czasu zegarki z mechanizmem kwarcowym cieszą się niesłabnącą popularnością i bez żadnego problemu kupimy jakiś za często niewielką sumę pieniędzy. Na nasze szczęście poczynając od lat 90. także zegarki automatyczne ponownie cieszą się dużym uznaniem i są chętnie nabywane przez klientów, którzy chcą mieć na swoim nadgarstku coś nieporównywalnie ciekawszego niż modele kwarcowe. Na czym polega różnica między tymi mechanizmami?  

Mechanizm automatyczny – jak działa? Jakie są jego wady i zalety?

Zacznijmy może od mechanizmu, który jest szalenie złożony. Mówiąc w najprostszy sposób, zegarek automatyczny napędzany jest za sprawą każdego ruchu nadgarstka właściciela. Znajdujący się w zegarku rotor, często nazywany również wahnikiem, naciąga pod wpływem tego ruchu sprężynę napędową, która wprawia wskazówki w ruch. Mechanizm automatyczny łatwo rozpoznać po jednostajnym i płynnym ruchu wskazówki sekundnika.

Wielkim plusem zegarków automatycznych jest to, że w przeciwieństwie do mechanizmów kwarcowych nie wymagają wymiany baterii. Jeżeli będziemy go często nosić na nadgarstku, to nie będziemy musieli obawiać się, że przestanie działać. A jeśli postanowimy go odłożyć na jakiś czas, to możemy być pewni, że przynajmniej przez 38-40 godzin będzie dalej chodził bez konieczności nakręcania. Każdy zegarek mechaniczny ma rezerwę chodu. Jeśli ją przekroczymy, to zegarek przestanie pracować i trzeba będzie ponownie nakręcić. W przypadku posiadania kilku automatów dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie rotomatu. To urządzenie imitujące ruch ręki poprzez wykonywanie cyklicznych obrotów wokół własnej osi.

ZOBACZ TEŻ: Jaki zegarek do garnituru? Oto kilka cennych wskazówek

Dość powiedzieć, że zegarki automatyczne to urządzenia z duszą. Ich mechanizmy często same w sobie są niezwykłym pokazem zegarmistrzostwa (wystarczy spojrzeć na modele A. Lange & Sohne, Patek Philippe, Vacheron Constantin, Breguet czy Jaeger-LeCoultre). Dlatego często zegarki mają przeszklone dekle, byśmy mogli podziwiać skomplikowaną konstrukcję składającą się z bardzo dużej ilości elementów.

O zegarek automatyczny trzeba dbać. Przyjęło się, że powinniśmy robić mu przegląd co 5 lat. To także wyższa półka cenowa, niż w przypadku zegarków kwarcowych. Im bardziej skomplikowany mechanizm (czyt. większa ilość komplikacji), tym większą sumę pieniędzy zapłacimy za konkretny model. Dodatkowe komplikacje sprawiają też, że serwis danego zegarka będzie droższy. Dochodzi także prestiż marki. Za podstawowe (tzw. entry-level) referencje najbardziej cenionych firm w historii zegarmistrzostwa trzeba wydać minimum po kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Stąd niejedna osoba uważa (zresztą niesłusznie), że zakup takiego urządzenia jest przejawem snobizmu. Jednak w tym przypadku raczej wiemy, za co płacimy. 

Za główną wadę zegarka automatycznego uznaje się jego dokładność. Albo spóźnia się lub śpieszy. Nawet bardzo dokładne Rolexy nie są tak precyzyjne pod kątem pomiaru czasu, jak zegarki kwarcowe. Jednak tutaj trzeba zadać sobie pytanie, czy ktoś kupuje zegarek tylko dla precyzji chodu, czy jednak interesuje go posiadanie małego dzieła sztuki, dowodu niezwykłych umiejętności i wyobraźni ludzi.

Mechanizm kwarcowy – jak działa? Jakie są jego wady i zalety?

Zegarki z tym mechanizmem są niewątpliwie wygodne. Nie wymagają od nas takiego podejścia, jak w przypadku automatów. Zegarek kwarcowy nie potrzebuje regularnych przeglądów i nie trzeba go nakręcać, bowiem działa on za sprawą baterii. Wchodzący w jego skład rezonator kwarcowy sprawia, że jest dokładniejszy od każdego zegarka mechanicznego. Casio ma modele, które odmierzają czas z dokładnością zegara atomowego.

Jak już wcześniej podkreślaliśmy, jest też wyjątkowo przystępnym cenowo urządzeniem. Minusem jest fakt, że bateria ma swoją żywotność i trzeba ją co jakiś czas wymieniać. Oczywiście możemy to zrobić u każdego zegarmistrza, więc trzeba się nastawić, że co przeważnie 2 lata będziemy musieli się do niego udać z tą sprawą.

Tego typu zegarki są dobre dla osób, które cenią sobie precyzyjny chód i bezobsługowość. Może leżeć przed dwa lata na półce, a i tak będzie chodził. Zegarek kwarcowy nie da nam jednak możliwości zajrzenia do wnętrza mechanizmu. Nie posiada on żadnej duszy. Jest bardzo praktyczny, ale jeśli ktoś szuka misterności i nie zwraca uwagi na fakt, czy jego zegarek spóźnia się lub spieszy o kilka/kilkanaście sekund, to powinien zdecydowanie uderzać w stronę czasomierzy z mechanizmem automatycznym.