Ponad połowa zdrad kończy się rozstaniem

Przyjrzyjmy się tegorocznym badaniom „Jak kochają Polacy?” przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia, na zlecenie portalu randkowego Sympatia.pl. Wykonano je na – reprezentatywnej pod kątem płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania – grupie 1016 respondentów. Okazuje się, że zdrada jest główną przyczyną rozstań. 1/3 badanych nie przetrwała tej sytuacji kryzysowej. Dla ponad połowy osób, które zmagały się z tym problemem, zdrada zakończyła się rozstaniem.

19% Polaków deklaruje, że zdradziło (9%) lub zostało zdradzonych (13%). W obu tych grupach większość stanowią kobiety. 41% osób, które zostały zdradzone, wybaczyło swojemu partnerowi dzięki: rozmowie (40%), zaangażowaniu obu stron (38%), upływowi czasu (30%). Spośród osób, które dopuściły się zdrady, 60% udało się pokonać ten kryzys za sprawą miłości. Z kolei 6% zdradzających nie przyznało się do intymnej relacji.

Na pytanie: „Czy wybaczyłbyś zdradę?” – 24% respondentów odpowiedziało TAK, a 48% stwierdziło, że NIE potrafiłoby wybaczyć. Natomiast w pytaniu: „Czy Twój partner umiałby wybaczyć Ci zdradę?” -  19% osób zaznaczyło odpowiedź TAK, a 49% wskazało na NIE. Zgodnie z wynikiem opisywanych tu badań, mniej skłonne do wybaczenia zdrady są kobiety. Poza rozstaniem, jako konsekwencję zdrady, Polacy wymieniają także utratę zaufania oraz problemy z zaufaniem przyszłemu partnerowi.

6 głównych przyczyn zdrady

Powodów, dla których decydujemy się na zdradę partnera jest wiele. Nie wszystkie z nich są przez nas uświadomione. Najczęściej przyczyny leżą głęboko w nas samych, w specyfice relacji w związku oraz naszym sposobie bycia.

1. Brak spełnienia w sferze seksualnej

Brak satysfakcji z seksu może stać się powodem zdrady. Jeśli partner dba w łóżku tylko o siebie, nie zaspokajając potrzeb drugiej strony, to istnieje ryzyko, że jego partnerka poszuka spełnienia poza związkiem. Problemem jest również nieumiejętność komunikowania swoich potrzeb, sygnalizowania ich i rozmawiania o nich. Bez tego trudno jest domyślić się oczekiwań osoby, która czuje się seksualnie niezrealizowana.

2. Wysokie libido

Są ludzie, którzy mają większe potrzeby seksualne, niż inni. Różnimy się między sobą poziomem libido. Dlatego, jeśli jedna strona chce uprawiać seks częściej, niż to ma miejsce w związku i tego nie dostaje, to możliwe, że poszuka spełnienia na zewnątrz.

3. Emocjonalna pustka w związku

Jeśli jedna ze stron zupełnie nie dba o to, aby związek był ciekawy, różnorodny, bogaty w nowe, fascynujące doświadczenia. Jeśli nie potrafi okazywać uczuć, jest emocjonalnie chłodna i nie ma dużej potrzeby bliskości, więc i niewiele jej od siebie daje, wówczas istnieje ryzyko, że jej partner poszuka bliskości i ciekawych przeżyć w ramionach innej osoby.

4. Dogasająca miłość

Namiętny okres początku związku, z czasem traci na jakości i intensywności. Jeśli podstawą relacji nie są prawdziwe emocje, ważne doświadczenia, rozmowy i głęboka relacja, budowana systematycznie przez obie strony, to uczucie może się całkowicie wypalić. Ważna jest zatem świadomość tego naturalnego procesu. Wtedy można mu skutecznie przeciwdziałać, np. chodząc na randki, robiąc niespodzianki, podrywając – tak, jak na początku.

5. Zemsta

Zdrada jednego z partnerów, może skutkować tym, że skrzywdzona osoba będzie chciała się odegrać – oddać pięknym za nadobne i zemścić się. Żądza odwetu bierze się z silnych emocji i nie jest racjonalnie przemyślana. Chcąc odegrać się na partnerze, ostatecznie najbardziej zranimy samych siebie.

6. Chodzi też  o pieniądze

Zgodnie z wynikami badań, opublikowanych przez magazyn American Sociological Review, mężczyźni zarabiający mniej od swoich partnerek – zdradzają częściej, ponieważ czują dyskomfort, wynikający z zależności finansowej od drugiej osoby. Jednocześnie ryzyko zdrady rośnie także w odwrotnej sytuacji. Dzieje się tak, bo mężczyzna zarabiający więcej od swojej partnerki ma przekonanie, że z tego względu ona od niego nie odejdzie.

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Nie ma związków idealnych. Każda relacja niesie ze sobą ryzyko wypalenia się uczucia, niespełnienia, narastających niewyrażonych żali, nierozwiązanych konfliktów i wielu innych sytuacji, które mogą zagrozić jej przetrwaniu. Bardzo ważne jest to, aby obie strony dbały o wspólną relację, okazywały sobie miłość, szanowały nawzajem, konstruktywnie wychodziły z konfliktów i jasno komunikowały o swoich potrzebach. Jeśli tego wszystkiego brakuje, wówczas zwiększa się możliwość zdrady. A więc nie troszcząc się o jakość swojego związku, musisz być gotów na ból, wstyd, żal, krzywdę i upokorzenie.

Zdrada nie musi być jednak końcem świata. Może okazać się kryzysem, który zbuduje Waszą relację na nowo, pokaże wady w Waszym dotychczasowym wspólnym życiu i nauczy Was lepszej komunikacji, większej troski i pełniejszego zaspokajania obopólnie potrzeb. To niełatwa walka o wspólną przyszłość – proces rozłożony w czasie, ciężka praca obu stron.

Zdrada i co dalej?

A więc wyobraź sobie, że dowiadujesz się, że Twój partner Cię zdradził. Co powinieneś zrobić? Uważnie obserwuj swoje emocje. Bądź świadom ich intensywności, dialogów wewnętrznych, wyobrażeń. Zastanów się, czy potrzebujesz wsparcia specjalisty. Zapytaj siebie o to, czy jesteś w stanie sam sobie poradzić z tą sytuacją. Włącz racjonalne myślenie – na tyle, na ile będzie to możliwe. Pomoc ze strony psychologa lub prawnika może być dobrym rozwiązaniem, bo dzięki temu łatwiej Ci będzie zdystansować się do tego, co obecnie przeżywasz i nie podejmować pochopnych kroków, które mogą mieć dla Ciebie konsekwencje na całe przyszłe życie.

Postaraj się zrozumieć, co się właściwie stało. Sprawdź, kto jest za co odpowiedzialny. Czy to Ty sam w jakimś stopniu zaniedbałeś Waszą relację i potrzeby partnera? Czy poświęcałeś mu wystarczająco dużo czasu i uwagi? Spróbuj zrozumieć motywy jego działania. Co mogło nim kierować? Czemu tak się zachował? Czym dla niego jest ta zdrada? Zwróć uwagę na okoliczności zdrady – na czynniki środowiskowe - takie jak częste wyjazdy. A na koniec, po przejściu tej drogi, zapytaj sam siebie: co chcesz dalej z tym zrobić oraz jakie są konsekwencje decyzji, którą zamierzasz podjąć.

Aby zapobiegać zdradzie budujcie swój związek każdego dnia. Pamiętajcie, że aby okazać drugiej osobie miłość nie trzeba do tego wielkich gestów, wzniosłych słów, czy drogich prezentów. Należy być w relacji obecnym, uważnym, szczerym i szanującym równość drugiej osoby względem siebie. Do tego warto dodać czułość, jasne komunikaty na temat potrzeb i planów oraz seks, w którym oboje będziecie się spełniać. Świadome związki się buduje. Jest to nieustanna praca obu zaangażowanych w tę relację stron.

---------

Dr Mateusz Grzesiak – psycholog, wykładowca akademicki, przedsiębiorca, trener i konsultant. Ukończył studia magisterskie z prawa oraz psychologii, jest doktorem nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Szkoli międzynarodowo od ponad 16 lat w 7 językach, głównie na rynkach europejskich i amerykańskich. Napisał 15 książek, jest autorem licznych artykułów publikowanych w Polsce i za granicą. Pracuje m.in. z zarządami firm, średnią i wyższą kadrą menedżerską, przedsiębiorcami, gwiazdami estrady, sportowcami. Na profilach społecznościowych obserwuje go ponad 500 tys.  fanów. Nie lubi spać. Jest perfekcjonistą. Oczekuje bycia najlepszym i najwyższych standardów światowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dr. Matt Grzesiak (@drmattofficial) Sie 28, 2019 o 9:14 PDT