MUZYKA: „Bach: Well-Tempered Clavier, Book 2” Piotr Anderszewski, Warner Classic

Początek tego roku to czas, kiedy najciekawsze wydarzenia dzieją się w muzyce klasycznej. I choć sale koncertowe świecą pustkami, premiery kolejnych wydawnictw odbywają się zgodnie z planem. Oto nowa odsłona Piotra Anderszewskiego, zdobywcy nagrody Gramophone w 2015 roku za album z utworami Suit angielskich J.S. Bacha. Muzyk tym razem proponuje interpretację „Das Wohltemperierte Klavier” – biblii pianistów i klawesynistów. Zamiast jednak nagrywać wszystkie 48 par preludiów i fug, artysta skupił się na 12 parach z księgi drugiej. Jak wyznał przy promocji płyty „Postanowiłem ułożyć te elementy w kolejności według własnego subiektywnego wyboru (…). Ideą tego konkretnego porządku jest stworzenie sensu dramatu, który sugeruje cykl: 12 postaci rozmawiających ze sobą, tworzących lustrzane odbicie ”.

KSIĄŻKA: „Zawód; Fotograf" Chris Niedenthal, Wydawnictwo Marginesy

W dobie robienia sobie zdjęć o każdej porze dnia i nocy, w dobie pstrykania zdjęć bez zastanowienia Wydawnictwo Marginesy postanowiło przypomnieć o najważniejszym portreciście naszych czasów, który od kilkudziesięciu lat jest z aparatem wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne i tworzy się historia. Jej portrecistą zostaje Chris Niedenthal, urodzony w Londynie, Anglik, który porzuca wszystko co wygodne i zatrzymuje się w kraju pozbawionym przyjemności, staje się Polakiem w czasach PRL'u. Urodzony w rodzinie zamożnej i inteligenckiej wiódł życie normalnego chłopaka, który nigdy nie interesował się sportem, szczególnie piłką nożną, którą wyeliminował z życia po tym jak podczas gry złamał koledze nogę. Kochał jedynie formułę 1. Ale tym tak naprawdę tym co zajmowało całe jego dorastanie to była perkusja, dziewczyny i fotografia. Ta ostatnia pociągnęła go ze sobą najmocniej. Wybrał studia w Warszawie. Fascynowały go tutaj rozmowy, dyskusje, wymiana myśli. Inaczej, niż w Londynie. Tam nie było powodów do burzliwej wymiany zdań. To komentowanie rzeczywistości i portretowanie tych chwil z czasem stały się jego życiem, oddechem. Wznowienie wspomnień Niedenthala, które portretuje swoimi zdjęciami dopełnione jest historią najnowszą. Jego obiektyw zagląda w głąb gorących wydarzeń ostatnich lat: Gdańsk w żałobie po śmierci prezydenta, tłumy roztańczonych ludzi na festiwalu Pol and Rock, strajki sędziów czy życie po lockdownie do tego czasy Jaruzelskiego i kapitalizm, który przynosi nam sąsiadów Wietnamczyków. Trzeba mieć tę książkę w domu, to najnowsza historia naszego kraju!

WYSTAWA: „Nowe Pokolenie dla Kolekcjonerów”, Dom Aukcyjny Art in House

Już po raz siódmy odbędzie się aukcja sztuki „Nowe Pokolenie dla Kolekcjonerów” w Domu Aukcyjnym Art in House, mieszczącym się na Alejach Jerozolimskich 107. W ofercie znajdziecie prace wybitnych polskich artystów działających po 1989 roku. Nowe Pokolenie to twórcy z ugruntowaną pozycją na rynku sztuki, mogący pochwalić się licznymi sukcesami artystycznymi. Ich twórczość jest nieoczywista, czasem kontrowersyjna, wymagająca większej uwagi od odbiorcy. W katalogu tej aukcji sztuki pojawi się wczesna praca Piotra Uklańskiego z połowy lat 80-tych, stworzona pod wpływem słynnego autoportretu Jacka Malczewskiego w białym stroju; charakterystyczny, enigmatyczny wizerunek kobiecy Katarzyny Kołtan; intrygująca scena z telewizorem w stylu American scene painting Radosława Jastrzębskiego; abstrakcja z modernistyczną architekturą Bartosza Kokosińskiego; trójkolorowa kompozycja Agaty Kosmali czy muzealne ściany Mateusza Maliborskiego. Prace można oglądać do 26 marca.

WYDARZENIE: Piotr Beczała w Teatrze Wielkim!

Piotr Beczała to najgorętsze nazwisko wśród tenorów lirycznych na świecie. Nasza duma. W 2018 roku został okrzyknięty najlepszym śpiewakiem i nagrodzony Operowym Oscarem – International Opera Award. Od lat wykonuje najważniejsze partie tenorowe w Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper. Kolejny, po Janie Kiepurze, „chłopak ze Śląska”, który śpiewem i grą aktorską zdobywa z łatwością kolejne sceny operowe świata. Jego sukcesy porównuje się do kariery Luciana Pavarottiego, a samego Piotra Beczałę nazywa jego następcą. W obecnym sezonie miał wystąpić z specjalnym, jedynym koncertem w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, wydarzenie kilkakrotnie przekładane, z jesueni, lutego, marca finalnie odbędzie się 5 kwietnia w wersji online na vod Teatru Wielkiego. Zarejestrowany koncert tenora z Orkiestrą TW-ON pod batutą Łukasza Borowicza zawierał będzie m.in. dzieła Stanisława Moniuszki, Giacomo Pucciniego czy Feliksa Nowowiejskiego.