Możliwość złożenia internetowego wniosku o nowy dowód osobisty była dostępna od dawna, jednak problemem pozostawało wykonanie zdjęcie spełniającego wymogi. Do jego zrobienia konieczna była wizyta u profesjonalnego fotografa lub w jednej z budek fotograficznych. Co jednak w sytuacji, gdy nasz dowód tożsamości kończy swoją ważność, a okoliczne usługi fotograficzne są zamknięte? 

„Wiele osób w czasie pandemii musi wyrobić dokument tożsamości, a do tego potrzeba aktualnych zdjęć. W obecnej sytuacji, o ile bez problemu można np. złożyć wniosek o dowód osobisty przez ePUAP, o tyle trudniej jest zrobić niezbędne do wniosku zdjęcie biometryczne. Wprowadzamy więc na rynek narzędzie online, które pozwala klientom wykonać zdjęcie bez wychodzenia z domu” — mówi Tomasz Młodzki, współzałożyciel PhotoAiD.

Zdjęcie możesz zrobić w domu

PhotoAiD to rozwiązanie opierające się na internetowym systemie, który z pomocą sztucznej inteligencji, zamieni wykonany telefonem portret w zdjęcie spełniające wymagania urzędowe. Wystarczy ustawić się w dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej na tle białej ściany i zrobić wyraźne zdjęcie smartfonem. Twórcy podkreślają, że nie może być to selfie, tylko fotografia wykonana przez drugą osobę. 

„Resztą zajmiemy się my, a dokładnie opracowane przez nas algorytmy. Przygotowanie zdjęcia zajmuje dosłownie chwilę: gotowe zdjęcie biometryczne, spełniające wszystkie wymogi prawa możemy pobrać 3 sekundy po jego wgraniu.” - dodaje dodaje Młodzki i podkreśla - „Zrobione w PhotoAiD zdjęcia są przyjmowane przez urzędy bez żadnych zastrzeżeń. Aby upewnić o tym Klientów, wprowadziliśmy dodatkowo gwarancję 100% akceptacji, zgodnie z którą jeżeli zdjęcie z jakiegokolwiek powodu zostałoby odrzucone przez urząd to zwrócimy Klientowi całą wpłaconą kwotę. Obecnie ponad 96 proc. wykonanych w PhotoAiD.com zdjęć jest akceptowane przez Urzędy za pierwszym razem”. 

Ile kosztuje PhotoAiD?

Obecnie usługa kosztuje 19 zł czyli, jak podkreślają twórcy aplikacji, mniej niż zrobienie zdjęć o profesjonalnego fotografa. W tej cenie użytkownik ma możliwość uzyskania wersji cyfrowej zdjęcia, którą może załączyć do wniosku o wydanie np. dowodu osobistego przez Internet, czy do prawa jazdy. Dodatkowo oprócz zdjęcia, klient otrzyma także szablon czterech zdjęć biometrycznych, które może wydrukować np. w Rossmannie czy Auchan za 30 groszy.