Gry planszowe: „Tajniacy"

Klasyka imprezowych gier planszowych. Zasady są tak proste, że nie trzeba ich nikomu tłumaczyć. Gracze podzieleni są na dwa zespoły, a w każdym z nich występuje tłumaczący i grupa zgadujących. Zadanie? Kierując się podpowiedziami od tłumaczącego, trzeba jak najszybciej i najcelniej odgadywać hasła. Nie powinniśmy się jednak spieszyć. „Strzelenie" w hasło należące do przeciwników doda im punkt, a wybranie „zabójcy" skutkuje natychmiastową przegraną. „Tajniacy" to doskonała gra na przełamanie pierwszych lodów na imprezie. Ludzie szybko się poznają, a mechanika gry wymusza uruchomienie wyobraźni i skutkuje wieloma zabawnymi ciągami logicznymi. 

Gry planszowe: „The Mind"

Przyznam się szczerze, że po pierwszych kilku partiach w tę grę, nie do końca rozumiałem jej działanie, a co dopiero fenomen. W końcu to tytuł, który przez wielu znawców był nominowany do najpoważniejszych nagród dla gier planszowych w zeszłym roku. W rozgrywce wszyscy gracze występują razem przeciwko grze, a ich zadaniem jest wyłożenie kart, które mają na ręku w kolejności od najniższej do najwyższej. Brzmi banalnie, prawda? Trudność polega na tym, że w trakcie rozgrywki nie wolno im ze sobą rozmawiać. Twórcy gry twierdzą, że podstawą do wygranej jest silna więź w grupie, ale z doświadczenia wiem, że „The Mind" doskonale sprawdzi się także w grupie nowo poznanych osób.

Gry planszowe: „Mamy szpiega!"

Mój absolutny faworyt imprezowych gier planszowych! W tej grze jest wszystko, co powinno znaleźć się w rozrywce dla większej grupy ludzi. Jak łatwo się domyślić, gra polega na wytypowaniu, który z uczestników jest szpiegiem, czyli nie zna aktualnego położenia pozostałych. Na początku rozgrywki każdy dostanie kartę, na której znajduje się lokacja albo hasło „szpieg". Następnie gracze zadają sobie pytania. Tylko szpieg nie wie, gdzie znajduje się grupa, więc ich zadaniem jest namierzenie go poprzez zadawanie trudnych pytań. 

Gry planszowe: „Ego"

Gra opiera się na ocenianiu jak dobrze inni gracze poradziliby sobie w momentach wyzwania. Jeśli przeczytane przez nich zadanie wydaje nam się niewykonalne, obstawiamy wysoko wynik negatywny. Jednak jeśli jesteśmy pewni sukcesu, warto postawić wiele żetonów na „tak". Wbrew pozorom sukces w tej grze opiera się nie tylko na dobrym typowaniu, ale też na rozsądnym obstawianiu i nie marnotrawieniu żetonów. Czas zadać sobie pytanie – jak dobrze znasz swoich znajomych?

CZYTAJ TEŻ: Plansza i pionki to nie wszystko. Oto 5 gier, których klimat wciągnie was bez reszty

ZOBACZ: Weekend na działce? Oto 4 planszówki, które nie zajmą dużo miejsca w bagażu i dostarczą sporo rozrywki

ELLE MAN POLECA: W kosmosie nie ma miejsca na potknięcia – recenzja gry planszowej „New Frontiers”