Gry planszowe: Terraformacja Marsa

Od razu, gdy do głowy wpadł mi pomysł na to zestawienie wiedziałem, że musi znaleźć się w nim „Terraformacja Marsa”. Tytuł, który na przestrzeni lat stał się klasykiem wśród miłośników większych gier planszowych. Nic dziwnego, że niezmiennie od kilku lat znajduje się na jednym z najwyższych miejsc najpopularniejszego serwisu dla planszówkowiczów – Board Game Geek. Idea rozgrywki jest bardzo prosta – będziecie rywalizowali z innymi graczami o miano najlepszego eksperta od przystosowywania Marsa do życia. Waszą rolą będzie nie tylko podnoszenie stałej temperatury i i wilgotności powietrza, ale też tworzenie oceanów i zielonych obszarów. Piękno tej gry polega na tym, że nie ma jednej drogi do zwycięstwa, a każda rozgrywka rządzi się swoimi prawami. 

Gry planszowe: Cywilizacja: Poprzez wieki

Zdarzyło wam się pomyśleć, że gdyby to w waszych rękach leżał los ludzkości podjęlibyście inne decyzje niż światowi liderzy? Ta gra koniecznie musi znaleźć się na waszym stole! „Cywilizacja” to wspaniały tytuł, który pozwoli wam rozwinąć skrzydła i popuścić wodze fantazji. Chcielibyście, żeby liderami waszego imperium byli Michał Anioł i Charlie Chaplin? Proszę bardzo! Jeśli tylko udam wam się dobrze skonstruować mechanizm waszej rozgrywki jest duża szansa, że takie szalone połączenia dadzą niezłe efekty. Ta gra wciąga bez reszty, więc dla spokoju własnego sumienia musze was uprzedzić – to nie jest krótki tytuł na rozgrywkę po całym dni pracy. Szykujcie się na porządną dawkę łamania głowy. W końcu „nie od razu Rzym zbudowano” – tutaj potrzeba na to kilka ruchów. 

Gry planszowe: Great Western Trail

Och, chyba każdy chłopiec na jakimś etapie swojego dzieciństwa marzył o zostaniu kowbojem. „Great Western Trail” daje taką możliwość! Niestety, zupełnie jak w normalnym życiu, gdy zaczniemy parać się tym ekscytującym zawodem zorientujemy się, że to nie tylko przygody, strzelaniny i przesiadywanie w saloonie, a głownie ciężka praca. Gracze zostaną ranczerami, którzy będą musieli nie tylko stworzyć wysokopunktowane stado krów, ale też wybrać odpowiedni moment, by sprzedać je z największym zyskiem. Uważnie planujcie swoje ruchy. Krowich dostaw nie będzie wiele, a tylko one mogą wpłynąć na waszą sławę i ciężar sakiewki. 

Gry planszowe: Anachrony

Obiecujemy wam, że gdy otworzycie pudełko z tym tytułem, waszym pierwszym pytaniem będzie: „Serio? Aż tyle?”. Pudełko zapakowane jest do granic możliwości, a gracze uwielbiający mnogość elementów będą w niebie. Eksplozja nieznanego pochodzenia o katastrofalnym zasięgu wstrząsnęła całą Ziemią, większość ludności została zgładzona, a znaczna część powierzchni Ziemi przestała nadawać się do zamieszkania. Brzmi interesująco, prawda? Dodatkowo ludzie podzielili się światopoglądowo, a twoim zadaniem będzie liderowanie jednej z frakcji i przekonanie, że to właśnie twoje droga jest jedyną dającą szanse na pokój i rozwój. 

Gry planszowe: Alchemicy

Ile razy siadam do tego tytułu, tyle razy jestem zaskoczony jak świetną grę da się oprzeć na prostej zasadzie mieszania składników. Gracze wcielają się w szalonego alchemika, który musi opatentować receptury mikstur, które wytworzy z połączenia nieoczywistych składników. Gdzie leży problem? By sprawdzić, czy połączenia działają musimy na kimś je przetestować. Testów nie możemy przeprowadzić zbyt wiele, a presja czasu jest ogromna, więc pozostaje nam korzystać z najstarszej znanej ludzkości metody – „na czuja”. Zgadniemy? Ekstra! Pomylimy się? Skutki mogą być opłakane. Ciekawym dodatkiem do gry jest aplikacja na telefony, która odgrywa rolę mistrza gry i podaje prawidłowe rozwiązania. Zwykle nie jestem fanem takich rozwiązań, ale musze przyznać, że w tym wypadku to rozwiązanie sprawdza się zaskakująco dobrze i znacząco przyspiesza rozgrywkę.

CZYTAJ: Jak zbudowałem swoje imperium, czyli gra planszowa „Nowy Wspaniały Świat” [RECENZJA]

ZOBACZ TEŻ: Cannes 2020: festiwal ogłosił wyniki selekcji. Na prestiżowej liście znalazł się polski film!

ELLE MAN POLECA: Znamy datę startu Radio Nowy Świat. Pierwszą audycję poprowadzi Wojciech Mann. Kogo jeszcze usłyszymy?