Łysienie androgenowe – co to takiego?

To naturalne, że tracimy włosy, a w miejscu starych pojawiają się nowe. Problem zaczyna się wtedy, gdy zauważysz duży ubytek w ich liczbie. O łysieniu można mówić, gdy dziennie gubi się średnio ponad 100 sztuk włosów. W 95% przypadków za ich utratę odpowiada właśnie łysienie androgenowe (1). Jest to schorzenie dziedziczne (2), w przebiegu którego włosy ulegają miniaturyzacji, czyli zmniejszeniu. Faza wzrostu włosa zostaje skrócona, przez co stają się one cieńsze i tworzą efekt przerzedzenia (są mniej widoczne). Stopniowo zaczynają wypadać (3).

Łysienie androgenowe – przyczyny

Za łysienie androgenowe odpowiadają hormony, nazywane androgenami. Gdy połączą się z DHT (aktywna forma testosteronu), w mieszkach włosowych zmniejsza się przepływ krwi. Powoduje to ich niedotlenienie i niedożywienie, co z kolei sprawia, że:

  • włosy stają się cieńsze i podatne na wypadanie,
  • znacząco opóźnia się porost nowych włosów (4)

Łysienie androgenowe – jak leczyć?

Objawy łysienia androgenowego najlepiej zauważyć w odniesieniu do skali Hamiltona-Norwooda (5). Jeżeli nie jesteś pewny, czy zmagasz się akurat z tym problemem, wybierz się na wizytę do trychologa – specjalisty od chorób skóry głowy i włosów.

Gdy wiesz już, że Twoim problemem jest łysienie androgenowe, możesz skorzystać z kilku opcji leczenia.

  • Leków dostępnych w aptece bez recepty (przykładem jest chociażby LOXON MAX).
  • Leków dostępnych na receptę – w ich doborze pomoże Ci lekarz dermatolog.
  • Przeszczepu włosów.
  • Ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym.

Łysienie androgenowe – miejscowe leczenie minoksydylem

Leczenie miejscowe wiąże się ze stosowaniem preparatów bezpośrednio na skórę głowy. Jedyne dostępne bez recepty leki, przeznaczone do leczenia miejscowego, oparte są na minoksydylu (6). Mechanizm działania tej substancji w walce z łysieniem androgenowym polega m.in. na zwiększeniu przepływu krwi w miejscu aplikacji, co stymuluje wzrost włosów. Minoksydyl dostępny jest w dwóch dawkach – 2% i 5%. Dawkę produktu dobierz do swoich potrzeb – jeśli masz wątpliwości, jaki produkt jest dla Ciebie najlepszy, zapytaj o to farmaceutę lub swojego lekarza. Łysienie androgenowe to choroba, więc wybierając preparat dla siebie, sprawdź, czy jest to lek, czy tylko kosmetyk. Preparaty pomocne w walce z wypadaniem włosów Na rynku znajdziemy kilka rodzajów preparatów, stworzonych do walki z wypadaniem włosów (w tym z łysieniem androgenowym).

Płyny na skórę głowy zawierające minoksydyl

Stosuje się je bezpośrednio na skórę głowy w leczeniu łysienia androgenowego. Hamują one wypadanie włosów oraz stymulują ich wzrost. Jednym z takich preparatów jest LOXON MAX, zawierający 5% minoksydylu. Pierwsze efekty stosowania preparatu LOXON MAX widać już po 8 tygodniach. Przeważnie w takim czasie następuje zahamowanie wypadania włosów i rozpoczyna się ich porost.

Serum

Do grupy tych produktów zaliczamy kosmetyki, których skład opiera się na naturalnych składnikach (np. kofeina) lub związkach chemicznych, jedynie wspomagających porost włosów (np. arginina). Z racji swoich właściwości, produkty te mogą jedynie wspomagać walkę np. z osłabieniem lub wypadaniem włosów, ale nie wyleczą z choroby.

Szampon wzmacniający

Co prawda sam szampon nie jest lekarstwem i z jego pomocą nie wyleczysz łysienia androgenowego. Warto jednak mieć go na swojej półce, aby chronić włosy przed dodatkowym wypadaniem oraz zadbać o ich świeżość i kondycję.

------------------------------------------------------------------

1. Vera, H. “Treatment of hair loss”, The New England Journal of Medicine, 1999

2. Jw.

3. Andrearczyk-Woźniakowska, A., Kallas, D. i inni. “Łysienie androgenowe”, Humanities dimension of rehabilitation, 2011.

4. Walkowiak, H. “Finasteride in androgenetic alopecia in men”, Post Dermatol Alergol, 2007

5. Guarrera, M. “Reliability of Hamilton–Norwood Classification”, International Journal of Trichology, 2009

6.  Minoksydyl (opis profesjonalny) mp.pl www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=570 [dostęp: 15.04.2021]

LOX/ML/2021/402
Loxon Max, 50 mg/ml, płyn na skórę; Skład: 1 ml płynu na skórę zawiera 50 mg minoksydylu (Minoxidilum).Wskazania do stosowania: Leczenie łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn w wieku 18-65 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, u pacjentów z leczonym i nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, w przypadkach nagłej lub niewyjaśnionej utraty włosów, jeżeli utrata włosów związana jest z ciężkimi chorobami, takimi jak zaburzenie czynności tarczycy, toczeń układowy, utrata włosów z pewnej powierzchni skóry z powodu stanu zapalnego skóry głowy lub innych chorób, gdy skóra głowy jest ogolona lub zmieniona chorobowo (np. łuszczyca, stan zapalny, skóra głowy jest zaczerwieniona, podrażniona, lub bolesna), u pacjentów, którzy stosują opatrunki okluzyjne lub stosują miejscowo inne produkty lecznicze. Podmiot odpowiedzialny: Perrigo Poland Sp. z o.o

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.