Sytuacja epidemiologiczna na świecie i Starym Kontynencie wciąż nie napawa optymizmem. Światełkiem w tunelu są szczepionki, niemniej proces ich wdrażania w niektórych państwach jest wciąż daleki od oczekiwanych. Nie zmienia to jednak faktu, że z każdym dniem łączna liczba zaszczepionej populacji rośnie, a to rodzi kolejne pytanie - na jakie przywileje i benefity będą mogły liczyć takie osoby? 

Koronapaszporty przed wakacjami

Ułatwione ma być przede wszystkim podróżowanie. Jak informuje „Rzeczpospolita”, europejskie kraje, w tym również Polska, rozmawiają o możliwości wprowadzenia tzw. „koronapaszporty”. Dostępny w formie cyfrowej dokument miałby wejść w życie do 25 czerwca br. i przysługiwałby także osobom, które przeszły chorobę lub posiadają negatywny wynik testu na COVID-19. 

Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej - mówi na łamach dziennika wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera.

„Paszporty covidowe” obowiązują już m.in. w Izraelu, gdzie od kilku tygodni wraca normalne życie. Dzięki „zielonym przepustkom" osoby zaszczepione obiema dawkami oraz ozdrowieńcy mogą korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a także przebywać w hotelach i w synagogach. Zaświadczenie jest ważne sześć miesięcy od momentu przyjęcia drugiej dawki szczepionki.