Usuwanie tatuaży od wielu lat jest tematem tabu. Zupełnie niesłusznie! To całkowicie zrozumiałe, że z czasem możemy poczuć potrzebę pozbycia się wykonanych dawniej wzorów na skórze. Powodów może być wiele. Pierwszym z pewnością jest zmiana gustu. Innymi ludźmi jesteśmy w drugiej dekadzie swojego życia, a innymi po „czterdziestce". W związku z tym też podobają nam się inne rzeczy, także tatuaże. Istotny powodem może być też jakość wykonania tatuażu. Jeśli tatuażysta nie korzystał z trwałych technik, tatuaż mógł się brzydko zestarzeć, a nawet stać się niewyraźny. 

Laserowe usuwanie tatuażu – na czym polega?

Zdecydowanie najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą usuwania tatuaży jest ta przy pomocy lasera. Polega ona na zniszczeniu barwnika po skórą za pomocą wiązki światła o odpowiednich parametrach. Laser rozbija większe struktury barwnika na małe części, które następnie są wchłaniane przez komórki naszego organizmu. W efekcie barwnik zdecydowanie blaknie, a wzór pod skórą stopniowo zanika. Co ciekawe, wiązka lasera działa tylko na komórki z barwnikiem, a reszta skóry na niego nie reaguje. 

Należy pamiętać, że usunięcie tatuażu jest procesem, którego nie da się wykonać na jednej sesji w klinice. Liczba sesji konieczna do całkowitego usunięcia wzoru zależy nie tylko od jego rozmiaru, ale też techniki wykonania, miejsca na ciele i „wieku" tatuażu. Nieintuicyjny może być fakt, że dużo prostsze do usunięcia są ciemne i wyraźne wzory, które zdecydowanie odróżniają się od kolory skóry, Trudniejsze do usunięcia są tatuaże bledsze, wykonane jaśniejszymi barwnikami. 

Co istotne, usuwanie tatuażu metodą laserową jest coraz mniej bolesne. Łatwo goją się także niewielkie uszkodzenia naskórka i skóry, które powstają w wyniku zabiegu. Przy zastosowaniu nowoczesnych technik proces rekonwalescencji wynosi mniej niż tydzień, a już po kilku dniach skóra zaczyna wracać do normalnego stanu. 

Rewolucja w usuwaniu tatuażu – laser pikosekundowy

Jedną z najnowocześniejszych technik usuwania tatuaży są zabiegi z wykorzystaniem lasera pikosekundowego. Jego przewaga nad innymi technologiami polega na zdecydowanie krótszym okresie działania impulsu świetlnego na skórę. Powoduje to, że usuwanie tatuaży wielokolorowych stało się zdecydowanie prostsze i szybsze. 

„Laser pikosekundowy Enlighten III to najnowocześniejsza technologia, która z powodzeniem poradzi sobie z usunięciem tatuażu w każdym kolorze, w różnych lokalizacjach i niezależnie od daty wykonania tatuażu. Zastosowanie aż trzech długości fal przez laser Enghliten pozwala na różną głębokość penetracji i oddziaływanie na wszystkie barwy tatuażu, tym samym zapewniając możliwość bezpiecznego usunięcia różnobarwnych tatuaży w każdej lokalizacji" – podkreśla dr. n. medycznych Piotr Zawodny z Klinika Zawodny Estetic.

„Jest to bardzo istotne, gdyż tatuaże w zależności od metody ich wykonania różnią się intensywnością podanego pigmentu oraz głębokością jego aplikacji. Laser daje możliwość usunięcia tatuaży w całości lub też we fragmentach pod tzw. „cover”" – dodaje doktor Zawodny.