Prawda jest taka, że tylko 10 % spośród deklarujących zmianę na początku roku, realizuje i rozwija postawione sobie cele przez resztę roku. Jeśli zatem przestaliście dotrzymywać swoich postanowień dopiero co, to mamy dla was pocieszającą wiadomość: Nie jesteście sami. Amerykanie wyznaczyli nawet w połowie stycznia „the quitter's day”, czyli „dzień rezygnacji”, a więc czas, kiedy najwięcej osób odpuszcza sobie swoje postanowienia. Dla każdego jego „the quitter's day” wypada jednak kiedy indziej. Umówmy się, nikt nie jest idealny i nie każdy jest w stanie wytrwać w swoich postanowieniach. Na to, jak długo uda nam się utrzymać dyscyplinę w danej dziedzinie życia, wpływ ma często nasz konstrukt psychiczny, motywacja i co na nią wpływa, oraz otoczenie. Dobrze mieć zatem sprzymierzeńców na drodze do zmiany na lepsze. Jak się okazuje, w tej kwestii w 2020 roku może nam pomóc... nowe prawo!

Jeśli wciąż myślisz zatem, że przyszedł czas, aby rzucić palenie, a zwykle sięgasz po mentole, w spełnieniu tego akurat postanowienia wesprze cię nowa unijna dyrektywa i wchodzący w życie 20 maja 2020 zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Będzie obowiązywał na terenie całej Unii Europejskiej. Zawzięci palacze mentolów mogą oczywiście zaopatrzyć się w swoje ulubione papierosy nawet na kilka miesięcy na przód. Po co jednak nadal truć się substancjami smolistymi i dymem papierosowym, skoro na rynku już od dłuższego czasu dostępne są znacznie mniej szkodliwe zamienniki?

ZOBACZ: Jak mądrze pić alkohol? Sprawdzone sposoby

Jak się bowiem okazuje, dyrektywa tytoniowa nie obejmuje tzw. nowatorskich wyrobów, w tym podgrzewaczy tytoniu. Po wejściu w życie nowych przepisów jedynie produkty takie jak IQOS będą zawierały tytoń o mentolowym aromacie. Nie ma co ukrywać, że najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z palenia i używania produktów nikotynowych. Ale jeśli mimo podjętych prób wciąż nie udaje ci się zerwać z nałogiem, może warto rozważyć mniej szkodliwą alternatywę? Warto wiedzieć, na czym ona polega.

IQOS podgrzewa wkłady tytoniowe, tzw. heatsy (także te mentolowe) bez spalania do temperatury nie wyższej niż 300°C. Nie wytwarza przy tym dymu ani popiołu, a jedynie aerozol zawierający nikotynę. Aerozol ten ma średnio o 90-95% niższe poziomy szkodliwych substancji – poza nikotyną – niż dym papierosowy. A jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę elegancki wygląd najnowszych modeli IQOSa, to żadnego nałogowego palacza nie powinniśmy nawet musieć przekonywać do zmiany nawyków na te nieco mniej szkodliwe. I znacznie bardziej estetyczne!