Po sześciu dniach zażartej walki zakończyły się Mistrzostwa Europy w kitesurfingu, Ford Kuga Individual European Championships. Równocześnie rozgrywane były Mistrzostwa Polski w Formule Kite. Zawodnicy ścigali się na foilach. Na takich deskach popłyną olimpijczycy w Paryżu w 2024. Przewagą hydrofoila jest to, że można na nim płynąć nawet przy bardzo słabym wietrze, co znacznie zwiększa szanse na rozegranie zawodów. Pogoda  w tym roku dopisała. Siła wiatru przez większość dni wynosiła kilkanaście węzłów.

W Mistrzostwach Europy na podium w klasyfikacji męskiej znaleźli się: Francuzi Axel Mazella (1 miejsce), Maxime Nocher (2 miejsce) oraz Brytyjczyk Connor Bainbridge (3 miejsce). W klasyfikacji żeńskiej: Julia Damasiewicz (1 miejsce), Brytyjka Ellie Aldridge (2 miejsce) oraz Magda Woyciechowska (3 miejsce).

Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu nie odbyłyby się bez wieloletniej pracy i zaangażowania Polskiego Związku Kiteboardingu.

Choć Polski Związek Kiteboardingu jest organizacją stosunkowo młodą, to dzięki zaangażowaniu jej członków rozwija się niezwykle dynamicznie. Po niecałych siedmiu latach działania zorganizowaliśmy największe wydarzenie kitesurfingowe na świecie w 2020 r, jakim są indywidualne Mistrzostwa Europy w Formule Kite – powiedział Igor Czernik, prezes Polskiego Związku Kiteboardingu. - Trzeba też dodać, że puchar Polski Ford Kite Cup jest najdłużej trwającym bez przerwy cyklem zawodów kitesurfingowych na świecie, organizowanych wcześniej w ramach stowarzyszenia PSKite, obecnie wchodzącego w skład naszego związku. Ogrom prac włożony przez nas w kształcenie instruktorów, wspieranie szkół i organizację zawodów w Polsce przyniósł oczekiwane rezultaty. Z optymizmem patrzymy na start naszych zawodników w Igrzyskach Olimpijskich w 2024 r w Paryżu - dodał.

Wraz z Maćkiem Boszko od 15 lat organizujemy zawody z cyklu Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski. Uwieńczeniem tych 15 lat pracy była organizacja Mistrzostw Europy w Pucku. Nie mógłbym sobie wyobrazić lepszego projektu na 20-lecie agencji, którą prowadzę, Eureka Events & Communication – mówi Michał Zieliński, organizator zawodów, członek Polskiego Związku Kiteboardingu.

Poniżej przybliżamy sylwetki naszych medalowych zawodniczek.

Kim jest Julia Damasiewicz?

Julia Damasiewicz (lat 15) przygodę ze sportami wodnymi rozpoczęła w wieku 4 lat od windsurfingu. W wieku 11 lat postawiła pierwsze kroki na kitesurfingu. Na foilu pływa od 2 lat. Trenuje intensywnie około 150 dni w roku. 

Rok temu, z racji profesjonalnego uprawiania kitesurfingu, wraz z całą rodziną przeprowadziła się do Sopotu, gdzie rozpoczęła naukę w liceum. Od września pójdzie do drugiej klasy. W zakończonych dzisiaj Mistrzostwach Europy w Kitesurfingu zdobyła następujące tytuły: Mistrzyni Europy i Mistrzyni Polski w Formule Kite w kategorii open.

Emocje po zawodach wciąż trzymają. Popłynęłyśmy dzisiaj cztery wyścigi. Wszystko wyjaśniło się podczas ostatniego. Teraz planuję wrócić do nauki w II klasie liceum. Chcę chwilę odpocząć i za niedługo wracam na wodę. Zamierzam się przygotowywać do Igrzysk Olimpijskich. Mam nadzieję, że uda mi się zakwalifikować – mówi Julia Damasiewicz.

Kim jest Magda Woyciechowska?

Magda Woyciechowska (lat 16) zaczęła pływać na kitesurfingu trzy lata temu. Od dwóch lat ściga się na foilu. Wcześniej od trzeciego roku życia uprawiała narciarstwo i pływanie. Mieszka w Gdyni, gdzie uczy się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej - drugim najlepszym liceum w Polsce.

Przez pierwsze cztery dni zawodów utrzymywałam się na drugim miejscu i weszłam bezpośrednio do finału. Ostatecznie mistrzostwa ukończyłam na trzecim miejscu. Zawody były bardzo intensywne. Każdy wyścig był emocjonujący i nigdy do końca nie było wiadomo kto wygra, ponieważ najlepsze dziewczyny pływają na zbliżonym poziomie. Po zawodach wybieram się na surfing, ponieważ na Bałtyku akurat są fale. Chcę trochę wyciszyć umysł po takiej ostrej rywalizacji – mówi Magda Woyciechowska.

Sponsorem tytularnym zawodów była firma Ford Polska. Nagrody rzeczowe ufundował sklep Hydrosfera, dystrybutor m.in. takich marek jak North Kiteboarding czy Mystic. Odpowiednią porcję pozytywnej energii dostarczył zawodnikom i kibicom Red Bull.Mistrzostwa Europy zorganizowane zostały we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Polskim Związkiem Kiteboardingu. Patronat honorowy nad zawodami objęła Minister Sportu, Pani Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Poniżej pełna lista wyników Ford Kuga Formula Kite Individual European Championships 2020 r.:

MISTRZOSTWA EUROPY – EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

OPEN WOMEN 

1. Julia Damasiewicz POL

2. Ellie Aldridge GBR

3. Magdalena Woyciechowska POL

4. Leonie Meyer GER

5. Katie Dabson GBR

6. Alexia Fancelli FRA 

7. Nina Arcisz POL

8. Gisela Pulido Borrell ESP

9. Poema Newland FRA

10. Alina Kornelli GER

OPEN MEN 

1. Axel Mazella FRA

2. Maxime Nocher  FRA

3. Connor Bainbridge GBR

4. Nicolas Parlier FRA

5. Toni Vodisek SLO

6. Maximilian Maeder  SGP

7. Florian Gruber GER

8. Martin Dolenc CRO

9. Theo de Ramecourt FRA

10. Denis Taradin RUS

U15 MEN

1.       Jan Koszowski (POL)

2.       Piotr Szymiec (POL)

3.       Jakub Balewicz (POL)

U17 WOMEN

1.       Julia Damasiewicz (POL)

2.       Magdalena Woyciechowska (POL)

3.       Nina Arcisz (POL)

U17 MEN

1.       Jakub Jurkowski (POL)

2.       Michal Wojciechowski (POL)

3.       Riccardo Pianosi (ITA)

U19 WOMEN

1.       Julia Damasiewicz (POL)

2.       Magdalena Woyciechowska (POL)

3.       Nina Arcisz (POL)

U19 MEN

1.       Arthur Lhez (FRA)

2.       Jakub Jurkowski (POL)

3.       Sebastian Ducos Sendra (ESP)

MASTERS MEN

1.       Billy Guy-Maupas (FRA)

2.       James Johnson (DEN)

3.       Jean Romain Morel (FRA)

GRANDMASTERS MEN

1.       James Johnson (DEN)

2.       Thomas Francis Becket (DEN)

3.       Klas Nabo (SWE)

MISTRZOSTWA POLSKI – POLISH CHAMPIONSHIPS

OPEN WOMEN

1. Julia Damasiewicz

2. Magdalena Woyciechowska

3. Nina Arcisz

4. Julia Morkowska

5. Izabela Satrjan

6. Dominika Sawicka

OPEN MEN

1. Maksymilian Żakowski

2. Jakub Jurkowski 

3. Michal Wojciechowski 

4.  Jakub Wątorowski

5. Jan Marciniak

6. Jan Koszowski

7. Marek Rowiński senior

8. Piotr Szymiec

9. Jakub Balewicz

10. Marcel Stępniewski

U16 MEN

1.       Jan Koszowski 

2.       Piotr Szymiec 

3.       Jakub Balewicz 

U19 WOMEN

1. Julia Damasiewicz

2. Magdalena Woyciechowska

3. Nina Arcisz

U19 MEN

1.       Jakub Jurkowski

2.       Michał Wojciechowski 

Gratulujemy!

ZOBACZ: Sporty wodne: rodzaje, akcesoria i zasady. Gdzie ćwiczyć i jak się do nich przygotować?

CZYTAJ TEŻ: Sezon letni dla kitesurferów otwarty! Rusza 14. edycja Pucharu FordKiteCup

CZYTAJ WIĘCEJ: Rafał Sypień w ELLE MAN: Freestyle to nieustanne przesuwanie granic własnych możliwości