ELLE MAN – kultura na weekend: FILMY

 • Yesterday”

W filmie wyreżyserowanym przez Danny’ego Boyle’a młody mężczyzna budzi się w świecie, gdzie nikt oprócz niego nie zna piosenek Beatlesów. Jack dostaje niezwykłą szansę, by nie tylko ukazać nieświadomemu światu wspaniałość muzyki jednego z największych zespołów w historii, ale przy okazji samemu odnieść muzyczny sukces. „Yesterday” to przede wszystkim love story z muzyką jako istotnym dodatkiem, więc zwolennicy lekkiej rozrywki raczej nie powinny się nudzić.

 • Annabelle wraca do domu”

W trzeciej z kolei części z demoniczną lalką demonologowie Ed i Lorraine Warren za wszelką cenę chcą uniemożliwić jej dokonywanie kolejnych okrutnych czynów. Przywożą Annabelle do swojego domu i zamykają w pokoju. Jednak przypadek sprawia, że rozpętuje się prawdziwy terror. Spin-off serii „Obecność” dostarcza to, czego można się po nim spodziewać. Duża ilość jump scare’ów gwarantowana.

 • Stuber”

Fani komedii ożenionej z kinem akcji mogą zwrócić uwagę na film „Stuber”, gdzie główne role grają Dave Bautista („Strażnicy galaktyki”) oraz Kumail Nanjiani („Dolina krzemowa”). Kierowca Ubera zostaje zwerbowany do pomocy przez detektywa, który pracuje nad najtrudniejszą sprawą w karierze. Krytycy chwalili ekranową chemię między głównymi aktorami, więc to jest już jakaś zachęta.

 • Porwanie Stelli” na Netfliksie

W tym niemieckim thrillerze główna bohaterka zostaje porwana z ulicy dla okupu. Związana i zakneblowana, wykorzystuje swoje ograniczone możliwości, aby pokrzyżować plany zamaskowanych porywaczy. To w sam raz propozycja dla tych, którzy chcą doświadczyć emocji w zaciszu swojego mieszkania.

ELLE MAN – kultura na weekend: KSIĄŻKI

 • Duchowni o duchownych” – Artur Nowak

„Duchowni o duchownych” – sekretne życie duchownych skrywane w cieniu ołtarza. Z czym zmagają się polscy księżą i zakonnicy, gdy zostają sam na sam ze sobą? O tym w książce, jakiej w Polsce jeszcze nie było – „Duchowni o duchownych”. Dylematy moralne, zakłamanie, problemy psychiczne, homoseksualizm, alkoholizm, narkomania, pedofilia, czyli nieświęte życie tych, którzy mają prowadzić wiernych ku świętości. To nie są wymyślone historie, a relacje z pierwszej ręki. Autor, Artur Nowak, rozmawia z byłymi księżmi, zakonnikami i diakonami. Wszyscy rozmówcy wypowiadają się pod imieniem i nazwiskiem: Marcin Wójcik – były kleryk, Robert Samborski – były diakon, Marcin Kuśmierek – były ksiądz, Lesław Juszczyszyn – były ksiądz, Piotr Szeląg – były ksiądz, Maciej Biskup – dominikanin, Tomasz Dostatni – dominikanin, Kasper Mariusz Kaproń – franciszkanin, Kazimierz Bem – pastor.

 • Odwet” – Vincent V. Severski

Kontynuacja powieści „Zamęt”. Waldemar Zenonik, oficer polskiego wywiadu, ginie w Algierze, wykonując misję związaną z kontraktem Polskiego Koncernu Zbrojeniowego. Ślady wskazują na Al-Kaidę. W tym samym czasie w Baku inny oficer wywiadu, Robert Kunicki, spotyka się z Jewgienijem Morozowem – dziennikarzem i rosyjskim szpiegiem. Wkrótce po rozmowie umiera na atak serca.

Tajemnicze śmierci polskich agentów wzbudzają zainteresowanie Rosjan. Pułkownik GRU Arsen Fiedotow bacznie śledzi sytuację na polskiej scenie politycznej. Stawka jest szczególnie wysoka – zbliżają się wybory parlamentarne.

Sekcja Romana Leskiego otrzymuje zadanie specjalne – prześwietlenie bohatera z Iraku, Olgierda Rubeckiego, który startuje w wyborach i zagraża partii rządzącej. Okazuje się, że w sprawach Rubeckiego i oficerów pojawiają się te same nazwiska.

ELLE MAN – kultura na weekend: SZTUKA i TEATR

 • Lekcje stepowania” w Och-Teatrze w Warszawie

Bohaterami spektaklu są uczestnicy kursu stepowania. Każda z postaci uczęszcza na lekcje z innego powodu, przychodzi z własną opowieścią, osobowością i temperamentem. Sztuka Harrisa grana była na wielu europejskich scenach, a w latach 90. powstał film, w którym główną rolę zagrała Liza Minnelli. Przedstawienie łączy komedię z wątkami obyczajowymi i dużą dawką tańca. Krystyna Janda wraca do reżyserii tego spektaklu po 11 latach. W 2005 r. wyreżyserowała „Lekcje stepowania” dla Teatru Powszechnego w Łodzi.

 • Time for Chopin” – koncert chopinowski w Warszawie

Time for Chopin to cykl codziennych koncertów, podczas których można wysłuchać utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych pianistów. Wysoki poziom koncertów zapewnia słuchaczom wyjątkowe przeżycia, a muzyka rozbrzmiewająca w kameralnych wnętrzach dostarcza niezapomnianych wrażeń.

 • Hildegard Skowasch. Close Your Eyes w Muzeum Narodowym w Gdańsku (12.07-07.9.2019)

Wystawa twórczości niemieckiej artystki Hildegard Skowasch to pirewsze w Polsce tak szerokie spojrzenie w jej różnorodną twórczość, w tym rzeźby (papierowe i ceramiczne), ceramiczne napisy, linoryty, kolaże i akwarele. Prezentacja obejmie okres od lat 90. XX w. do dnia dzisiejszego.

Tematyka prac artystki jest związana z człowiekiem i jego problemami egzystencjalnymi, takich jak codzienne zmagania z życiem, troski i radości. Podstawową jej inspiracją są osobiste doświadczenia i refleksje. W jej twórczości nie brak czytelnych odniesień do teatru, które można dostrzec w warstwie formalnej, jak też w symbolicznym przydzielaniu ról niektórym figurom. W sztuce Skowasch odnajdziemy zarówno dylematy moralne, jak i elementy subtelnego poczucia humoru, poetyckiej metafory.

ELLE MAN – kultura na weekend: MUZYKA

 • Banks – „III”

Życie niesie ze sobą wiele skrajności – co świetnie było słychać na poprzednich albumach artystki, „Goddess” i „The Altar”. Pomiędzy milowymi wydarzeniami dzieje się jednak bardzo wiele – i taką historię słyszymy na „III”. To najbardziej zniuansowane wydawnictwo w dotychczasowej karierze Banks. 

Jak mówi sama wokalistka: „Płyta jest odą do podróży, którą przebyłam. Dokumentuje postępy w myśleniu o sobie samej, o akceptacji, umiejętności odpuszczania, wybaczania i zdolności do prawdziwej miłości. Kiedy zorientowałam się, że życie nie jest wyłącznie czarne lub białe, było to dość bolesne. Romantyzm prowadzi do często intensywnych konfrontacji z rzeczywistością, ale w konsekwencji do mądrości, która z kolei może zaowocować głębszą empatią i czystszą miłością. „III” jest zapisem takiego cyklu”.

Banks zgromadziła do tej pory 1,2 miliarda streamów, w tym 600 mln w samych Stanach. Po wydaniu debiutanckiego „Goddess” (2014), stała się najczęściej opisywaną artystką na muzycznych blogach. „The Altar” (2016) debiutował w Top 10 w ponad 30 krajach na iTunes. Banks występowała w takich programach jak „Jimmy Kimmel Live!”, „Late Night with Seth Meyers” i „Late Show with David Letterman”. Jej utwory można było usłyszeć w licznych filmach i serialach.

 • Mystify: A Musical Journey with Michael Hutchence”

„Mystify – A Musical Journey With Michael Hutchence” to ścieżka dźwiękowa stworzona specjalnie na potrzeby filmu dokumentalnego „Mystify – Michael Hutchence” o nieodżałowanym wokaliście INXS.

Gdy wieloletni manager INXS Chris M. Murphy dołączył do ekipy tworzącej dokument „Mystify – Michael Hutchence”, nie spodziewał się, jaki emocjonalny rollercoaster go czeka. Pracując z Markiem Edwardsem, przyjacielem od lat, duet przyczynił się do stworzenia czegoś więcej niż soundtracku. To podróż przez rzadkie, niewydane wcześniej utwory, fragmenty dialogów z filmu, wielkie hity INXS i ukryte skarby z bogatej dyskografii zarówno zespołu, jak i Michaela.