Xavi Hernanderz: wiek, waga, wzrost

Xavi Hernandez skończył niedawno 40 lat. Przyszedł na świat 25 stycznia 1980 roku w hiszpańskiej Terrasie. Od najmłodszych lat rodzice wspierali jego zainteresowania piłką nożną. Ojciec piłkarza sam był zresztą trenerem, a wcześniej piłkarzem - występował m.in. dla Terrasy oraz drużyny Sabadell w jednej z niższych lig hiszpańskich. Młody Xavi miał więc dobre warunki rodzinne, aby rozpocząć sportową przygodę. 

Xavi nie należy do wysokich zawodników. Mierzy 170 cm, co jak na pomocnika nie jest imponującym wzrostem. Mimo to Xavi potrafił odnaleźć się na boisku i zachwycać grą przeciwko znacznie roślejszym zawodnikom. Jego waga oscyluje w okolicach 68 kilogramów. Skromne warunki fizyczne w żaden sposób nie przeszkodziły mu jednak w rozwinięciu wspaniałej kariery i zdobyciu wielu sukcesów, zarówno drużonych, jak i indywidualnych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Xavi (@xavi) Lis 12, 2019 o 11:37 PST

Xavi Hernandez: statystyki, umiejętności

Xavi ma za sobą imponującą karierę piłkarską. Przygodę z piłką nożną rozpoczął w słynnej FC Barcelonie, z którą związał się na całe lata. Jako junior grał w Dumie Katalonii w okresie 1991-1997. W sezonie 1997/98 był piłkarzem FC Barcelony B, a następnie trafił do pierwszej drużyny, w której występował aż do 2015 roku. Transfer do katarskiego Al Sadd nastąpił, gdy Xavi był już 35-letnim zawodnikiem mającym na swoim koncie szereg sukcesów. W Al Sadd spędził cztery lata. Ostatnia kontuzja miała miejsce w lutym 2019 roku - z powodu urazu mięśnia Xavi pauzował w kilku meczach. Niedług później zakończył karierę. 

Statystyki Xaviego są imponujące. Dla FC Barcelony rozegrał w latach 1998-2015 łącznie w 767 meczach (wliczając w to występy w europejskich pucharach). Strzelił w nich 85 goli. Szczególnie dobrym okresem w jego karierze były lata 2007-2012, kiedy osiągał szereg sukcesów klubowych, reprezentacyjnych i indywidualnych.

W klubie Al Sadd Xavi rozegrał 115 spotkań i zdobył 25 bramek. Swój najlepszy sezon w Katarze zaliczył w 2016/17, kiedy rozegrał 32 mecze i strzelił 10 goli.

Umiejętności Xaviego - świetna gra w pomocy i talent do znakomitego rozgrywania piłki oraz asystowania przy bramkach - przyczyniły się do sukcesów jego klubów i reprezentacji Hiszpanii, w której Xavi rozegrał 133 mecze i strzelił 13 goli. Jakie są największe osiągnięcia zawodnika?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Xavi (@xavi) Paź 23, 2019 o 3:03 PDT

Lista sukcesów jest bardzo długa. Xavi osiem razy sięgał po tytuł Mistrza Hiszpanii, trzykrotnie zdobywał Superpuchar Hiszpanii, czterokrotnie triumfował w Lidze Mistrzów, raz w Superpucharze Europy, a dwa razy - w Klubowych Mistrzostwach Świata. Do sukcesów z FC Barceloną dorzucił w późniejszych latach kilka trofeów zdobytych w Al Sadd, m.in. Mistrzostwo i Puchar Kataru. 

Nie mniej imponująco wyglądają jego sukcesy reprezentacyjne. Xavi sięgnął po Mistrzostwo Świata w 2010 roku i dwukrotnie zdobywał Mistrzostwo Europy (2008, 2012). Niewielu piłkarzy na świecie może poszczycić się takimi sukcesami, zarówno w klubie, jak i w reprezentacji. Xavi zdobył bowiem najważniejsze trofea, po jakie może sięgnąć piłkarz w swojej karierze.

Za umiejętności indywidualne Xavi również był wielokrotnie nagradzany. Jest m.in. najlepszym piłkarzem świata według World Soccer Magazine i ESPN (2010) i czterokrotnym zdobywcą nagrody dla najlepszego rozgrywającego według IFFHS. Trzykrotnie uznawano go za najlepszego pomocnika Primera Division, zdobywał też tytuł króla asyst ligi hiszpańskiej i ligi mistrzów. Xavi był też wielokrotnie wyróżniany jako zawodnik tzw. Drużyny Roku UEFA, FIFPro i ESM. Wszystkie te trofea i wyróżnienia świadczą o tym, iż Xavi należał do grona najlepszych zawodników na świecie. 

Xavi Hernandez: drużyna, koszulka, zarobki

Po przejściu w 2015 roku z FC Barcelony do katarskiego Al Sadd Xavi zaczął zarabiać 10 milionów euro rocznie. W tej drużynie występował z takim samym numerem na koszulce, jak w czasach gry dla Dumy Katalonii, czyli z numerem "6". 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Xavi (@xavi) Cze 11, 2020 o 5:19 PDT

Obecna drużyna, którą kieruje jako trener od 2019 roku, to właśnie Al Sadd. Swego czasu głośno było o tym, że Xavi odrzucił ofertę prowadzenia słynnej Barcelony. Hiszpański zawodnik wolał poświęcić się klubowi, w którym występował w ostatnich latach. Jako trener katarskiej drużyny w bardzo krótkim czasie odniósł pierwsze sukcesy: zdobył Superpuchar Kataru w 2019 roku i Puchar Kataru w 2020. Fani spodziewają się, że na tym nie poprzestanie i poprowadzi klub do kolejnych zwycięstw.

Jaka jednak będzie najbliższa przyszłość Xaviego? Była legenda Barcelony będzie pewnie kontynuowała karierę trenerską. Niewykluczone, że za jakiś czas powróci do Europy. Kto wie, może jednak da się przekonać do prowadzenia Dumy Katalonii i powróci do klubu, w którym rozpoczął swoją zawodową karierę piłkarską?

Xavi Hernandez: żona, rodzice, dzieci

Rodzice Xaviego od najmłodszych lat wspierali piłkarza w jego zamiarach. Młody Xavi miał zatem doskonałe warunki, aby rozpocząć piłkarską przygodę z pomocą najbliższych osób. Dzięki wsparciu rodziny już w wieku 11 lat trafił do drużyny juniorów FC Barcelony. W klubie tym spędził później prawie ćwierć wieku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Xavi (@xavi) Sty 3, 2020 o 4:13 PST

Xavi od dawna jest żonaty. W wieku 33 lat Xavi wziął ślub z Nurią Cunillerą. Para doczekała się dziecka w 2016 roku, kiedy na świat przyszła Asia. Dwa lata później urodził się syn Dan. Małżeństwo wspólnie z dziećmi mieszka w Katarze.

Xavi: Instagram, Twitter

Jeśli chcemy wiedzieć, jaki jest Xavi prywatnie, musimy zdać się przede wszystkim na artykuły z drugiej ręki oraz wywiady. Sam Xavi nie udziela się regularnie na portalach społecznościowych typu Instagram czy Twitter. Choć ma tam konta, to nie są one zbyt często aktualizowane.

Jego profil na Instagramie obserwuje prawie 5 milionów osób. Fani mogą zobaczyć tam zdjęcia piłkarza m.in. z czasów gry w FC Barcelonie, ale również fotografie rodzinne, z żoną i dziećmi. 

CZYTAJ TEŻ: Robert Lewandowski: jak wyglądały początki jego kariery? Kilka faktów z życia RL9, których dotąd nie znaliście

ZOBACZ: Lionel Messi – jakie były początki piłkarza i co warto o nim wiedzieć?

ELLE MAN POLECA: Bajeczna technika i trudny charakter. Sprawdź, ile wiesz o Neymarze, gwieździe PSG i reprezentacji Brazylii