Zamiłowanie do gier, nieważne czy ogrywanych na komputerze, czy na konsoli, już od jakiegoś czasu przestało być postrzegane jako rozrywka dla dzieci oraz mężczyzn, którzy choć są dorośli, to mentalnie zatrzymali się w czasach nastoletnich. Zmieniło się jego postrzeganie, bo zmieniły się same gry – to już nie są pozbawione fabuły, proste zręcznościówki z prymitywnymi efektami dźwiękowymi i graficznymi, a rozbudowane, wielowątkowe produkcje z ogromnymi budżetami, które potrafią opowiedzieć ciekawszą historię, niż niejeden film.

Podstawowym sprzętem umożliwiającym realizację tego hobby jest oczywiście komputer lub konsola, ale współczesny gracz chętnie korzysta również z innych akcesoriów, które poprawiają komfort grania. Jeśli zastanawiacie się nad prezentem dla jednego ze znajomych graczy, to zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Klawiatura dla gracza

Jednym z podstawowych akcesoriów do grania, szczególnie na komputerze (choć nie jest to żelazna reguła) jest klawiatura. Klawiatury zasadniczo dzielą się na dwie grupy: membranowe (za działanie każdego przycisku odpowiada umieszczona pod nim gumowa membrana) oraz mechaniczne (pod spodem każdego klawisza znajduje się osobny, niezależny przełącznik ze sprężyną, służący do jego aktywacji). Gracze chętniej sięgają po przedstawicieli drugiej z wymienionych grup, głównie ze względu na większą precyzję przycisków oraz ich wytrzymałość. Warto jednak pamiętać, że klawiatury mechaniczne mają też swoje wady – są droższe od membranowych, a praca ich przycisków głośniejsza. Pożądaną cechą jest podświetlenie klawiszy, które ułatwia granie w ciemności.

Myszka dla gracza

Skoro klawiatura, to i myszka. To akcesorium, które przydaje się w różnego rodzaju grach, ale najbardziej przydaje się miłośnikom różnego rodzaju strzelanek. Wybierając myszkę gamingową należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwsza z nich to możliwość regulowania DPI, czyli ustalenia, z jaką prędkością będzie poruszał się kursor – w niektórych grach kluczowa będzie szybkość, a w innych precyzja. Druga to liczba programowalnych przycisków – przeciętnemu użytkownikowi komputera wystarczą 3, ale gracze są pod tym względem zdecydowanie bardziej wymagający.

Podkładki pod mysz i klawiaturę

Aby móc się cieszyć opowiednią precyzją wspomnianej wyżej myszy, należy użytkować ją na dedykowanej temu przestrzeni. Dlatego też kompletując sprzęt do grania warto zaopatrzyć się w podkładkę, która nie tylko zwiększy komfort grania, ale też ochroni biurko przed przypadkowymi zarysowaniami. Nie jest to przy tym gadżet szczególnie drogi.

Fotel gamingowy

Zdecydowanie jedna z najważniejszych rzeczy składających się na stanowisko do grania. Choć przesiadywanie przed komputerem przez wiele godzin nie jest zalecane przez nikogo, to wiadomo, jak to wygląda w rzeczywistości. A skoro już się to robi, to warto zadbać o komfort. Producenci gamingowych foteli robią wiele, aby przypodobać się klientom. O ile wyposażenie takiego krzesła w kolorowe ozdobniki nie sprawią, że stanie się gamingowe, o tyle dodatkowe poduszki, możliwość regulacji poszczególnych elementów i większa ergonomiczność całości z pewnością okażą się przydatne.

Słuchawki z mikrofonem dla graczy

W ostatnich latach zdecydowanie największą popularnością cieszą się gry, które umożliwiają kooperację i współzawodnictwo z innymi graczami. Oznacza to, że na znaczeniu zyskała komunikacja. Tę w ferworze rozgrywki najlepiej jest prowadzić nie w formie pisanej, a mówionej, dlatego ważnym wyposażeniem dla graczy stały się słuchawki z mikrofonem. Sprzęt dobrej klasy nie tylko daje możliwość porozumiewania się z innymi, ale także w większym stopniu wczuć się w rozgrywkę, nie angażując w nią przy tym wszystkich przebywających w tym samym pomieszczeniu.