Sean Connery został zwycięzcą ankiety brytyjskiego tygodnika „Radio Times”, która miała na celu wyłonić najlepszego Jamesa Bonda w historii. Ankieta miała ciekawy format, bowiem została pomyślana jako turniej z rundami. I tak w pierwszym starciu Connery pokonał Daniela Craiga, zdobywając 56 proc. W drugiej rundzie Pierce Brosnan zdobył 76 proc. głosów, zaś George Lazenby 24 proc.

Jednak prawdziwym zaskoczeniem była trzecia runda, gdzie Roger Moore przegrał z Timothym Daltonem. W finale Connery wyprzedził Daltona i Brosnana z wynikiem 44 proc. Dalton oraz Brosnan uzyskali odpowiednio 32 i 23 proc. głosów. To sprawia, że za tą trójką uplasowali się Moore, Craig i Lazenby. Aż dziw bierze, że Craig, bez wątpienia jeden z najbardziej chwalonych odtwórców Jamesa Bonda, wylądował na przedostatnim miejscu.

W ankiecie brało udział ponad 14 tysięcy osób. O ile zwycięstwo Coonery’ego nie jest jakoś zaskakujące, bowiem szkocki aktor od lat wraz z Craigiem jest uznawany za najlepszego Bonda, to małym szokiem jest wynik Daltona, który zaledwie dwukrotnie wcielił się w agenta 007 („W obliczu śmierci” i „Licencja na zabijanie”) i raczej nie znajdziemy aż tak wielu entuzjastów jego gry.

Warto wspomnieć, że twórca postaci, Ian Fleming, początkowo chciał, aby w Bonda wcielił się Cary Grant, lecz z czasem przekonał się do Connery’ego, który potrafił połączyć twardość z odpowiednią dozą humoru. Connery siedmiokrotnie był Bondem, ale to Craig ma najdłuższy staż – od 14 lat jest w tajnej służbie Jej Królewskiej Mości. Inna sprawa, że spory wpływ na to mają długie przerwy między jego pięcioma filmami.

Samego Craiga być może zobaczymy jeszcze w tym roku. „Nie czas umierać” ma wejść do kin w listopadzie, ale zważywszy na sytuację z koronawirusem nie jest pewne, że nie dojdzie do kolejnego przesunięcia premiery. Czy nowy film zmieni postrzeganie samego aktora i w kolejnej ankiecie będzie się cieszył większym uznaniem u ludzi? Oby. W naszym prywatnym rankingu jest akurat pierwszy.

ELLE MAN POLECA: Ranking filmów z Jamesem Bondem – od najgorszego do najlepszego

ZOBACZ: Zegarki Jamesa Bonda. Oto modele, które agent 007 nosił w swoich filmach

CZYTAJ: James Bond – te okulary przeciwsłoneczne nosił agent 007 w filmach. Każda para to już klasyk!