Pizza, choć wywodzi się z Włoch, już dawno przestała być postrzegana jedynie jako element kuchni tego kraju. To danie zostało zaadaptowane w wielu krajach na świecie i obecnie potrafi znacznie różnić się od swojego pierwowzoru (co zdecydowanie nie podoba się wielu kulinarnym purystom). Dobrą pizzę można bez problemu przygotować we własnym domu (dysponujemy odpowiednim przepisem), ale także zjeść na mieście w jednej z niezliczonych pizzerii. Tylko która z nich gwarantuje odpowiedni poziom?

Najlepsze pizzerie w Europie

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w najnowszej edycji rankingu Top 50 pizza, którego zadaniem jest znalezienie pięćdziesięciu najlepszych pizzerii na Starym Kontynencie. Czytający zestawienie Włosi mogą poczuć się nieswojo, bo na pierwszym miejscu uplasował się lokal Peppe Pizzeria działający w Paryżu. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że szefem kuchni jest w nim Włoch Peppe Cutraro. Drugi i trzeci stopień podium to również restauracje prowadzone przez Włochów poza granicami ojczyzny. Za drugą najlepszą pizzerię w Europie uznano bowiem wiedeńską Via Toledo Enopizzeria, a za trzecią – działającą w Madrycie Fratelli Figurato. Kolejne miejsca zajęły restauracje między innymi z Londynu, Kopenhagi, Amsterdamu i Brukseli.

Tak prezentuje się czołowa dziesiątka najlepszych pizzerii w Europie:

  1. Peppe Pizzeria – Paryż
  2. Via Toledo Enopizzeria – Wiedeń
  3. Fratelli Figurato – Madryt
  4. Kalò di Ciro Salvo – Londyn
  5. Bæst – Kopenhaga
  6. nNea – Amsterdam
  7. Lilla Napoli – Falkenberg
  8. La Piola Pizza – Bruksela
  9. Naples Authentic Neapolitan Pizza – Fürth
  10. Kytaly – Genewa

Polska pizzeria wśród najlepszych w Europie

Co ciekawe, w pięćdziesiątce najlepszych restauracji serwujących pizzę w Europie znalazło się miejsce dla lokalu z Polski. Mowa o warszawskim Ciao a Tutti, który zdobył uznanie jurorów dzięki wierności stylowi neapolitańskiemu i jakości serwowanych dodatków.

Produkt końcowy jest jednak podobny do współczesnej pizzy w stylu neaplolitańskim; ma wyraźną skórkę, a nie tradycyjną, mniejszą. Uważny i profesjonalny personel pracuje w wesołym i komfortowym otoczeniu. Dobra lista piw i win, które, jak można się spodziewać, są włoskie.

– czytamy w uzasadnieniu.

Ciao a tutti działa w trzech miejscach w Warszawie: pod adresami al. Niepodległości 217, Hubnera 2 i Merliniego 5.