Za co kochamy włoskie marki samochodów?

Włoskie marki samochodów wzbudzają skrajne uczucia - kochamy je albo nienawidzimy. Jednak nawet najwięksi oponenci włoskiej motoryzacji muszą przyznać, że te auta mają „to coś”. Czyli właściwie co?

Największym wyróżnikiem włoskich samochodów jest styl, ale po autach powstających w kraju, w którym nawet karabinierzy noszą mundury zaprojektowane przez Giorgio Armaniego, trudno oczekiwać czegoś innego. Zaprojektowana z polotem karoseria sprawia, że zostawiając swoje cacko na parkingu, możemy oglądać jak inni kierowcy się za nim oglądają. 

We wnętrzu włoskiego samochodu można poczuć się jak w ekskluzywnym garniturze - tam wszystko jest skrojone na miarę, a wrażenie obcowania z czymś niezwykłym dopełnia design. A że w wielu modelach nie ma nawet uchwytów na kubki? Jak mawiają Włosi - od picia kawy jest kawiarnia. 

Chwileczkę, ale włoskie auta są przecież awaryjne i rdzewieją już na linii montażowej, więc skąd ta miłość? Oczywiście, samochody ze słonecznej Italii mają swoje wady. Nie są wzorem niezawodności i trwałości. Bywają kłopotliwe. Paradoksalnie, wszystko to sprawia, że kochamy je jeszcze bardziej. Włoski samochód jest jak piękna kobieta, która bywa kapryśna i potrafi obrazić się bez powodu. Jednak jeden uśmiech tej samej kobiety potrafi sprawić, że mężczyzna rozpływa się jak bałwan podczas wiosennych roztopów. 

Najlepsze włoskie marki samochodów

Włoskie marki samochodów wzbudzają emocje, jak żadne inne, tego nikt im nie odmówi. Gdyby nie Włosi, ulice byłyby pełne "bezpłciowych wozidełek", wyglądających jakby zaprojektował je nie człowiek, a komputer. Do bólu funkcjonalnych i praktycznych, ale wypranych z uczuć. O ich rozpoznawalności najlepiej świadczy fakt, że nawet osoby spoza grona "petrolheadów" doskonale znają producentów z Włoch. Abstrahując od Fiata, który właściwie zmotoryzował Polskę, kto nie słyszał o Alfie Romeo albo o Ferrari?

Skoro o Alfie mowa–  to jedna z największych legend włoskiej motoryzacji. Narodziła się w 1910 roku i właściwie od początku swojego istnienia, marka stawiała na sport. Modele takie jak P2, 158, 159 Alfetta czy 33 TT 12, zapewniły włoskiemu producentowi pewną pozycję w historii motorsportu. Dziś, Alfa Romeo jest symbolem motoryzacyjnej pasji, co widać w każdym detalu aut, sygnowanych kultowym logo. A że niektóre modele charakteryzują się sporą awaryjnością? Niemiecka konkurencja też nie jest doskonała. 

Kolejny producent z grona kultowych i najlepszych - Ferrari. Tej marki nikomu nie trzeba przedstawiać. Symbol czarnego, wierzgającego rumaka jest tak samo rozpoznawalny, jak czcionka Coca-Coli, a marka Ferrari jest praktycznie synonimem samochodu sportowego.

Włoskie pojmowanie luksusu jest dość osobliwe. Wygoda? Tak, ale niepozbawiona sportowych emocji. Takie charakterystyka doskonale odzwierciedla ducha Maserati - kolejnego producenta z Włoch na naszej liście najlepszych, który słynie ze wspaniałych aut klasy GT i ze sportowych limuzyn.

Na liście najlepszych włoskich producentów nie może zabraknąć małej manufaktury, którą założył Horacio Pagani. Niewielki producent udowodnił, że synteza talentu, wiedzy i pasji może zaowocować dziełem, mogącym rozstawiać po kątach największych graczy segmentu. Marka Pagani może nie należy do najbardziej rozpoznawalnych, ale dzięki temu, wciąż pozostaje elitarna.

Włoskie samochody sportowe

Włoskie marki samochodów sportowych sygnują modele, które odznaczają się niebywałymi osiągami i właściwościami jezdnymi. Przykład? Ferrari SF90 Stradale to dosłownie samochód wyścigowy, którym można poruszać się po ulicy. Ta niezwykła maszyna jest napędzana silnikiem 4-litrowym silnikiem V8 i aż trzema jednostkami elektrycznymi. Moc tego układu to aż 1000 KM. Moment obrotowy sięga 980 Nm. Tak uzbrojona maszyna osiąga pierwszą setkę w czasie 2,5 sekundy! Spektakularne osiągi zostały opakowane w piękną karoserię, emanującą elegancją i dynamiką.

Mówiąc o niesamowitych sportowych maszynach z Italii, nie można skupiać się wyłącznie na Ferrari. Pagani Huayra jest produkowana od 2011 roku, ale do dziś pozostaje jednym z najlepszych samochodów w swojej klasie. Niska masa, genialnie zestrojone zawieszenie i aktywna aerodynamika - to wszystko sprawia, że Huayra skręca "jak po sznurku". Do napędu służy silnik 730-konny silnik 6.0 V12, opracowany przez AMG, generuje 730 KM. To wystarczy, by osiągnąć setkę w czasie 3,5 sekundy. A co ze stylem? Nadwozie Huayryto popis sztuki projektowania aut, a wnętrze to niemal dzieło sztuki użytkowej. 

CZYTAJ: Diesel i benzyna: czym się różnią? Poznaj wady i zalety obu silników

ZOBACZ TEŻ: Samochód hybrydowy: jak działa? Ile kosztuje?

ELLE MAN POLECA: Samochód bez prawa jazdy? Poznaj polskie przepisy

Włoskie samochody luksusowe

Włoskie marki samochodów sygnują nie tylko supersportowe pociski, ale także samochody luksusowe. Mówiąc o włoskim luksusie nie sposób nie wskazać na Maserati Quattroporte. Ten niezwykły sedan od początku został zaprojektowany jako sportowa limuzyna. Obecna, VI generacja, jest napędzana dwoma silnikami benzynowymi. 3-litrowe V6 generuje 410 KM, V8 o pojemności 3,8 litra - 530 KM. W ofercie jest też 275-konny diesel. O braku mocy, nie ma mowy. No i ten styl.

Włoskie samochody osobowe

Włoskie marki samochodów potrafią też stworzyć prostsze auta, które są prawdziwym popisem stylistycznym. Alfa Romeo Giulia charakteryzuje się tak finezyjnymi liniami nadwozia, że obok tego auta po prostu nie da się przejść obojętnie, a to przecież zwykły sedan segmentu D, konkurent Passata i Superba. W każdym detalu tego auta tkwi pasja i to właśnie jest największa siła włoskiej motoryzacji.