Zaledwie kilka dni pozostało do pierwszego gwizdka w meczu Turcja-Włochy, który zapoczątkuje rywalizację w ramach turnieju o piłkarskie mistrzostwo Europy. I choć kibiców na całym kontynencie (i zapewne wielu poza nim) będzie interesować przede wszystkim to, czego piłkarze dokonają murawach stadionów, to nie sposób zignorować wszystkiego tego, co się będzie działo pomiędzy meczami.

Od jakiegoś czasu wiemy, jak będą wyglądały koszulki, w których piłkarze wszystkich reprezentacji wybiegną na boiska, a kilka dni temu pokazaliśmy stroje formalne przygotowane dla polskich piłkarzy przez firmę Vistula. Teraz przyjrzymy się efektom pracy projektantów Armaniego, którzy w tym roku odpowiadają za ubranie zawodników reprezentacji Włoch.

Podobnie jak w przypadku strojów formalnych Polaków, Włosi postanowili odejść od wysokiego stopnia formalności. Ba, w porównaniu do pomysłu wspomnianej Vistuli jest wręcz nieformalnie! Zestaw przygotowany przez włoski dom mody składa się z:

  • blezera z bawełny typu seersucker zapinanego na duże guziki,
  • czarnej koszulki,
  • ciemnobrązowych spodni,
  • czarnych sneakersów.

Tak na temat formalnego stroju piłkarzy reprezentacji Włoch wypowiedział się sam Giorgio Armani:

Jestem dumny, że mogę ubrać naszą reprezentację narodową w czasie generalnego restartu i na tak ważne mistrzostwa. Pracowałam nad pomysłem na elegancję, która jest spontaniczna, sportowa i autentyczna. Stworzyłem garnitur, który jest lekki, ale dostojny, tak dostojny i dumny, jak nasz duch powinien być w tym czasie.

Dla selekcjonera Roberto Manciniego przygotowano też bardziej klasyczny garnitur:

Związek Armaniego z piłką nożną ma długą historią. On sam deklaruje się jako zagorzały kibic Interu Mediolan, w przeszłości współpracował między innymi z Chelsea i Bayernem Monachium, a także zatrudnił piłkarza do promowania jednej ze swoich kolekcji. Zawodnikiem tym nie był, o dziwo, żaden Włoch, a angielski bramkarz David James – do owej współpracy doszło w 1995 roku, gdy Anglik był piłkarzem Liverpoolu.

Pierwszy mecz w ramach Euro 2020 rozpocznie się w piątek 11 czerwca o 21:00. Zmierzą się w nim piłkarze Turcji i Włoch.