Czas pandemii dobitnie pokazał, jak wielkim zagrożeniem dla kultury kulinarnej jest zanik życia społecznego. Życie towarzyskie, na którym oparte są więzi międzyludzkie jest bowiem podstawą zdrowego społeczeństwa. Z ankiety przeprowadzonej wśród festiwalowych gości organizatorzy festiwalu Restaurant Week dowiedzieli się, że wyjścia do restauracji znalazły się w grupie aktywności, których brakowało im najbardziej podczas kwarantanny. Prawie 80 % uczestników ankiety zadeklarowało, że zamierza korzystać z restauracji zaraz po zniesieniu ograniczeń w stopniu zbliżonym do tego przed pandemią. Dlatego też wraz z powrotem życia restauracyjnego, wrócił także festiwal najlepszych restauracji Restaurant Week. 

Festiwal odbywa się pod hasłem #WiwatGoście, stanowi bowiem formę podziękowania za wsparcie restauracji w okresie zamknięcia oraz za tak liczny powrót do restauracji.

Chcemy wyrazić wdzięczność wobec Gości za to, że tak licznie wracają do ukochanych restauracji, wspierają je i pomagali im na różne sposoby przetrwać ten najtrudniejszy czasDlatego razem z najlepszymi restauracjami w kraju nie wahamy się powiedzieć: Wiwat Goście! - mówią nam Paweł Światczyński i Maciej Żakowski, organizatorzy Restaurant Week.

W pierwszym po epidemii festiwalu Restaurant Week bierze udział ponad 300 najlepszych restauracji m.in.: z Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Łodzi, Szczecina, Białegostoku, Rzeszowa oraz regionów Silesii, Lubelskiego i Podhala. Restauracje te przygotowały specjalne popisowe menu składające się z przystawki, dania głównego i deseru, które są dostępne w specjalnej festiwalowej cenie 49 zł. Każdy pełnoletni Gość festiwalu otrzymuje w prezencie także festiwalowy koktajl Martini Fiero & Kinley Tonic.

W ramach wydarzenia możesz spróbować zarówno dań kuchni polskiej, jak i wielu kuchni świata. W ofercie festiwalowej dostępne będą dania wegetariańskie i wegańskie, mięsne i rybne. Miejsca w wybranej restauracji można już rezerwować online na stronie festiwalu restauratweek.pl. Należy wybrać liczbę osób, datę, godzinę oraz jedno z dwóch menu. Każda wizyta w restauracji podczas Restaurant Week jest przewidziana na 90 minut. Festiwal trwa do 5 lipca. Nie traćcie czasu!

Restaurant Week 2020

Festiwalowe miasta i regiony: Białystok, Kraków, Łódź, Lubelskie, Podhale, Poznań, Rzeszów, Silesia, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warmia i Mazury, Warszawa, Wrocław. 

Termin festiwalu: 17.06 – 5.07

ZOBACZ TEŻ: Barbecue italiano, czyli marynaty na grilla we włoskim stylu [PRZEPISY]

WIĘCEJ O KUCHNI: Letnie sałatki, które zrobi każdy facet [PRZEPISY]

ELLE MAN POLECA: Męskie gotowanie z Matteo Brunetti: śniadanie we włoskim stylu [PRZEPISY]