"With and Without You" to wyjątkowy projekt duńskiego fotografa Jacoba Aue Sobola, należącego do sławnej agencji Magnum Photos, który od 29 września można oglądać w Leica 6x7 Gallery Warszawa. Retrospektywna wystawa łączy osobistą pracę reporterską i ekspresyjne portrety z wirtuozerią fotografii ulicznej. 

Sobol w wyrazisty sposób rejestruje intymne spotkania z ludźmi: począwszy od ówczesnej partnerki Sabine z Grenlandii aż do przechodniów uchwyconych w zaułkach tokijskiej dzielnicy rozrywki Shibuya. Wystawa obejmuje aż 150 monochromatycznych kadrów, scalając w jedną historię projekty zrealizowane na Syberii i w Gwatemali, na Grenlandii i w Japonii, w Tajlandii, Ameryce oraz w rodzinnym mieście twórcy – Kopenhadze.

Sobol nie skupia się jednak na miejscach, a na emocjach ludzi i ich przeżyciach. Podążając śladem tradycji fotografii humanistycznej, stara się odkrywać głębię i uniwersalność emocji bez względu na kulturę czy wyznanie. "Jego fotografie są bardzo proste. Odzwierciedlają to, kim jest Jakob: osobą z silną potrzebą podejmowania ryzyka, żyjącą pełnią życia, a co najważniejsze wchodzącą w relacje ludzi, których fotografuje. - komentuje cykl "With and Without You" Graham Dickie - Wszystko opiera się na bliskości duchowej uchwyconej przez aparat. Bliskość ta nie jest środkiem prowadzącym do celu, ale celem sam w sobie.

Są to zdjęcia, nad którymi nie należy się zastanawiać, tylko je odczuwać. Ich tematem staje się poszukiwanie miłości i relacje międzyludzkie nierzadko dziejące się w trudnych warunkach". 

"With and Without You" jest drugą wystawą w Leica 6x7 Gallery Warszawa, po entuzjastycznie przyjętym projekcie „Arrivals and departures” pokazywanym w 2013 roku. Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 września. Wystawa potrwa do 25 listopada.