Restaurant Week 2019 – #RespectFood

Inspiracją dla organizatorów wiosennej edycji najbliższego Restauranta Weeku była pierwsza, historyczna wizyta Massimo Bottury w Polsce. Najsłynniejszy szef kuchni i restaurator świata przyjechał do Warszawy w lutym tego roku w ramach festiwalu Fine Dining Week. Massimo Bottura jest pomysłodawcą projektu non-profit Food for Soul i współtwórcą idei #RespectFood opierającej się o popularną ostatnio (to akurat dobra popularność) filozofię zero-waste. Podczas eleganckiej kolacji i licznych spotkań właściciel Osteria Francescana (najlepszej restauracji świata z trzema gwiazdkami Michelin) promował ideę #RespectFood, czyli niemarnowania żywności i świadomej konsumpcji. Jak mówił, nieracjonalna produkcja i konsumpcja żywności odpowiadają za jedną trzecią problemów klimatycznych świata. Teraz idea ta urzeczyswinsi się podcza wiosennego Restaurant Weeku.

Niemarnowanie jedzenia to najważniejsze obecnie zadanie, jakie stoi przed branżą restauracyjną. Jak czytamy w raporcie “Champions 12.3” (stworzonym w ramach Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ m.in. przez członków Światowego Instytutu Zasobów - World Resources Institute), każda złotówka zainwestowana przez restaurację w oszczędzanie żywności przynosi aż siedem złotych zwrotu. Celem ONZ na najbliższe lata jest ograniczenie globalnego marnowania żywności o połowę.

Szacunek do jedzenia to nie wymysł - to konieczność!

Nadchodząca wiosenna edycja Festiwalu (3-17 kwietnia, rezerwacje od 10 marca) w całości dedykowana jest promocji szacunku do jedzenia oraz sposobów ograniczenia marnotrawionych resztek. Restaurant Week przyłącza się do wiodących inicjatyw promujących świadome jedzenie oraz systemowe ograniczenie marnowania żywności, jako najnowocześniejsza platforma promocji niezależnej sceny restauracyjnej w kraju oraz jeden z największych festiwali restauracyjnych na świecie. W Festiwalu weźmie udział niemalże 400 najlepszych restauracji w kraju z 35 miast. Wiele z nich przygotowało na Festiwal specjalne menu oparte na filozofii zero-waste. W gronie festiwalowych nowości znajdziemy takie restauracje jak Mokolove, Tel Aviv Urban Food, The Cool Cat TR i Żywa Kuchnia.

Co jeszcze powinniście wiedzieć o wiosennej edycji Restaurant Week 2019? Cały pakiet informacji o nim w pigułce znajdziecie poniżej:

Restaurant Week 2019 – wiosenna edycja

  • Daty Festiwalu: 3-17 kwietnia 2019
  • Otwarcie Rezerwacji: 10 marca 2019
  • Rezerwacje: www.RestaurantWeek.pl
  • Lokalizacje: Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Silesia, Lubelskie, Łódź, Szczecin, Białystok, Rzeszów, Podhale
  • Partner Kulinarny: #RespectFood GRUNDIG
  • Festiwalowy koktajl: Martini Tonic
  • Oficjalna woda Festiwalu: Kropla Delice
  • Partner lotniczy: LOT Polish Airlines
  • Partner logistyczny: DPD