„La casa de papel” (który w krajach anglojęzycznych otrzymał tytuł „Money heist”, a w Polsce „Dom z papieru”) to prawdziwy fenomen i jeden z największych hitów Netfliksa. Historia o starannie zaplanowanym napadzie na madrycką mennicę początkowo była emitowana w stacji Antena 3 i, co ciekawe, nie cieszyła się szczególną popularnością. Sytuacja zmieniła się, gdy dzieło Álexa Piny trafiło do oferty serwisu streamingowego. Widzowie na całym świecie z ogromnym zainteresowaniem śledzili losy przestępców, którzy jako pseudonimów używali nazw miast, nosili czerwone kombinezony i maski z podobizną Salvadora Daliego i nucili „Bella ciao”.

„Dom z papieru” sezon 5 – kiedy premiera?

Kolejne sezony serialu nie były aż tak udane jak ten pierwszy, ale za każdym razem lądowały w czołówce najchętniej oglądanych na całym Netfliksie. Nic więc dziwnego, że serwis postanowił wycisnąć z historii Profesora i jego podopiecznych tak dużo, jak to tylko możliwe. Wbrew poprzednim zapowiedziom piąty i ostatni zarazem sezon nie trafi do oferty Netfliksa od razu w całości. Pierwsza część serii (pięć odcinków) zostanie udostępniona 3 września 2021 roku, natomiast druga (również składająca się z pięciu odcinków) trafi do oferty 3 grudnia 2021. Tak prezentuje się zwiastun tej produkcji:

Kiedy zaczęliśmy pisać 5. część w środku pandemii, czuliśmy, że musimy zmienić to, czego oczekiwano od 10-odcinkowego sezonu i wykorzystaliśmy wszelkie dostępne narzędzia, aby dać poczucie finału sezonu lub finału serialu już w pierwszej części. Zdecydowaliśmy się na agresywny styl, stawiając nasz gang złodziei na krawędzi. W drugiej części skupiamy się bardziej na emocjonalnej sytuacji bohaterów. To podróż po ich sentymentalnej mapie, która łączy nas bezpośrednio z ich odejściem.

– powiedział Álex Pina, twórca serialu.

„Dom z papieru” sezon 5 – o czym będzie?

Opis piątego sezonu udostępniony przez Netfliksa prezentuje się następująco:

Gang jest zamknięty w Banku Hiszpanii od ponad 100 godzin. Udało im się uratować Lizbonę, ale ich najmroczniejszy moment nadchodzi po utracie jednego ze swoich. Profesor został schwytany przez Sierrę i po raz pierwszy nie ma planu ucieczki. Kiedy wydaje się, że już nic więcej nie może pójść źle, na scenie pojawia się wróg, który jest znacznie potężniejszy niż ktokolwiek, z kim się spotkali: wojsko. Zbliża się koniec największego napadu w historii, a to, co zaczęło się jako rabunek, zamieni się w wojnę.