O tym, że polska firma stworzy efekty specjalne do jednej z najbardziej oczekiwanych produkcji serialowych tego roku dowiedzieliśmy się za sprawą portalu money.pl, który przeprowadził rozmowę z prezesem firmy Platige Image, Karolem Żbikowskim.

„Jeżeli chodzi o "Wiedźmina" to dla nas bardzo ważny projekt, wręcz przełomowy. Chodzi o współpracę z jednym z wiodących w tej chwili producentów filmów na świecie. Stajemy się oficjalnym dostawcą Netfliksa. Produkujemy część efektów specjalnych do serialu, a także pełnimy rolę tzw. executive producera w osobie Tomasza Bagińskiego i Jarosława Sawki” – powiedział Żbikowski.

CZYTAJ TEŻ: „Wiedźmin”, „Watchmen” i „To: Rozdział 2”. Zwiastuny wszystkich filmów i seriali z San Diego Comic-Con 2019

Żbikowski nie ukrywa, że takie przedsięwzięcie jest świetną kartą przetargową na przyszłość: „Jest to bardzo istotne, bo na co dzień uczymy się pracować z dużym studiem, które realizuje wiele produkcji filmowych. To jest wizytówka w rozmowach z innymi klientami: ‘realizujemy efekty dla Netfliksa’”.

Przy okazji zdradził też, że już wcześniej zdarzała się im praca przy innych dużych produkcjach. Jednym z nich był film „Wonder Woman”. Mają także umowę z Ubisoftem oraz zaczęli robić duży projekt dla firmy EA. To jedni z największych światowych wydawców gier.

Platige Image – czym się zajmuje?

Platige Image zostało założone przez Jarosława Sawko i Piotra Sikorę w 1997 roku w Warszawie.  Firma zadebiutowała tworząc efekty specjalne do teledysku „Niekochani” Justyny Steczkowskiej, za który otrzymała Machinera. Punktem przełomowym było przygotowanie oprawy dla TVP1, co przyniosło studiu nagrodę Złotych Orłów (1999) i otworzyło je na rynek reklamowy.

Od początku istnienia Platige nawiązał współpracę z czołowymi polskimi i międzynarodowymi agencjami reklamowymi takimi jak BBDO, DDB, Gray, Havas Worldwide, JWT, Leo Burnett, Saatchi & Saatchi czy PZL.

W 2002 roku swoją premierę miał pierwszy krótkometrażowy film animowany wyprodukowany przez Platige. Była nim „Katedra” wyreżyserowana przez Tomasza Bagińskiego, rok później nominowana do Oscara w kategorii krótkometrażowego filmu animowanego. Sukces „Katedry” zapoczątkował cykliczną produkcję autorskich projektów filmowych studia.

W późniejszych latach firma nawiązała współpracę z deweloperem gier CD Project, co zaowocowało kilkoma zwiastunami do gier z serii „Wiedźmin”. Oprócz tego mają na koncie trailery do „Metro Exodus” oraz „God of War”.

Warto też wspomnieć na koniec, że Platige Image już wcześniej uczestniczyło w projekcie Netflixa. Firma stworzyła jeden z odcinków cyklu „Miłość, śmierć i roboty”. Jednak praca przy „Wiedźminie” jest bez wątpienia ich najważniejszym i największym wyzwaniem. Jak im wyszło przekonamy się pod koniec roku, bo właśnie wtedy serial ma pojawić się na Netfliksie.