Piłka nożna jest jednym z wielu sportów, które szczególnie cierpią z powodu pandemii koronawirusa. Jednak piłkarze starają się nie próżnować poza boiskiem i wykorzystują swoją popularność do promowania odpowiedniego zachowania w tych trudnych dla ludzkości czasach. W nowym nagraniu Lionel Messi oraz inni piłkarze mówią o tym, czego powinniśmy się wystrzegać.

Covid-19 sieje spustoszenie praktycznie w każdej sferze naszego życia. Z powodu wirusa odwołano lub przesunięto wszystkie wydarzenia sportowe czy kulturalne. Państwa wprowadzają coraz większe restrykcje, aby w jakimś sposób zastopować jego rozprzestrzenienie. Na każdym kroku eksperci podkreślają, aby przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad, jeśli nie chcemy się zarazić koronawirusem.

O właśnie tych zasadach mówi nagranie edukacyjne stworzone przez Światową Organizację Zdrowia i Międzynarodową Federację Piłki Nożnej. Wideo nazwane w piłkarski sposób „pięć kroków do wykopania koronawirusa”, podkreśla fakt, że po raz pierwszy cały świat „gra w jednej drużynie” i musi pokonać wirusa Covid-19. Aby to osiągnąć potrzebujemy determinacji, dyscypliny i pracy zespołowej”. Sportowcy mówią o tym, że świat futbolu jest zjednoczony i razem uda nam się wygrać tę batalię.

Były angielski piłkarz Gary Lineker zapowiada w nagraniu, że tytułowymi pięcioma krokami do zwalczenia koronawirusa są dłonie, łokieć, twarz, dystans i uczucie. O dłoniach wypowiedział się bramkarz Liverpoolu Alisson Becker, przypominając, że należy myć je jak najczęściej przy pomocy mydła lub płynu na bazie alkoholu.

Amerykańska piłkarka Carli Llody oznajmiła, że łokieć ma służyć do zasłaniania ust i nosa podczas kichnięć. Jeśli używamy chusteczek do nosa, powinniśmy pozbywać się ich natychmiastowo. Z kolei Lionel Messi podkreślił, że musimy unikać dotykania ust, oczu i nosa. W ten sposób zapewnimy, że wirus nie dostanie się do naszego organizmu. O tym, jak tego nie robić pisaliśmy w poniższym artykule.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego tak często dotykamy się po twarzy? Jak temu zapobiec? Eksperci wyjaśniają

Chińska piłkarka Han Duan zaznacza, aby przestrzegać dystansu jednego metra od osób, które kaszlą i kichają, a na koniec były piłkarz FC Barcelony Samuel Eto podkreśla, że powinniśmy zostać w domu, jeśli nie czujemy się najlepiej, a także przestrzegać poleceń lokalnej służby zdrowia.

Wymienione w nagraniu pięć kroków rzeczywiście może bardzo mocno zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem. Cieszy fakt, że takie inicjatywy powstają, bo mogą trafić do bardzo szerokiego grona odbiorców z racji nazwiska Messiego czy Eto. Poniżej nagranie: