Whiskey sour nie wymaga dużej wprawy. Idealny drink można przygotować już za pierwszym razem. Najważniejsze składniki to whiskey i białko z kurzego jaja. Chociaż takie połączenie może wydawać się nietypowe, efekt finalny przekona nawet największych sceptyków. Jak zatem pić whiskey sour? W co się zaopatrzyć przed jego przygotowaniem? O czym pamiętać? Jak je serwować? Podpowiadamy!

Whiskey sour – składniki

Whiskey sour występuje w wielu odmianach - my prezentujemy najbardziej klasyczny przepis, który jest jednocześnie najprostszy w wykonaniu, idealny na początek przygody z mieszaniem drinków. Przygotowanie napoju wymaga odpowiedniego połączenia właściwych składników. Aby przyrządzić pyszny sour drink, należy przygotować:

  • whiskey,
  • białko z kurzego jaja,
  • sok z cytryny, 
  • syrop cukrowy,
  • kostki lodu,
  • składniki dekoracyjne (wiśnia lub skórka pomarańczy).

Whiskey sour – przepis

W pierwszej kolejności, przygotowujemy białko. Jajko należy sparzyć we wrzątku (10-sekundowe zanurzenie w wodzie wystarczy). Następnie, oddzielamy białko od żółtka. Kolejnym krokiem jest wyciśnięcie soku z dojrzałej cytryny. Sok warto przecedzić przez sitko, żeby pozbyć się całego miąższu. Do shakera wlewamy białko i 20 ml soku z cytryny (łyżkę stołową). Następnie dodajemy syrop cukrowy (zależnie od upodobań, 10-20 ml). Wrzucamy kostkę lodu (w celu łatwiejszego ubicia białka) i energicznie wstrząsamy zamkniętym naczyniem przez 15 sekundWażne jest, żeby na tym etapie nie dodawać całego przygotowanego lodu. Białko powinno być ubijane "na ciepło". Po zakończeniu, do shakera wrzucamy pozostałe kostki lodu (3-4) i wlewamy 45 ml whiskey. Ponownie zamykamy shaker i energicznie wstrząsamy przez około 15-20 sekund, do momentu idealnego połączenia składników.

ZOBACZ: Jak pić whisky? To trunek, który pozwala na sporą dowolność

Whiskey sour – jakie whiskey wybrać?

Whiskey sour wymaga użycia amerykańskiego trunku. Miłośnicy nieco ostrzejszego smaku mogą sięgnąć po bourbona. Jeżeli wolimy nieco łagodniejsze doznania, dobrym wyborem będzie zaś Tennessee whiskey, która łagodniejszy smak zawdzięcza procesowi sączenia destylatu przez kolumnę z węgla drzewnego.

Czy można sięgnąć po szkocką? Oczywiście, jednak w takim przypadku uzyskamy nie whiskey a whisky sour. Przepis jest identyczny, wymaga jedynie "podmiany" alkoholu na szkocki. Zdaniem niektórych, z kwaśnym smakiem cytryny lepiej komponuje się słodycz amerykańskiego trunku, inni wolą łączyć sok cytrusowy z charakterystyczną szkocką goryczką, wybierając drinki z whisky. Ile gustów, tyle opinii. 

CZYTAJ TEŻ: Poznaliśmy najlepszy single malt na świecie

Whiskey sour – jak pić i podawać?

Whiskey sour przygotujemy w zaledwie kilka minut, o ile nie będziemy się przy tym specjalnie spieszyć. Uzyskany efekt będzie więcej niż zachwycający, to klasyka gatunku - choć prosta, to jednak ujmująca smakiem. Drinka należy podawać w szklance typu tambler, udekorowanego wiśnią lub skórką pomarańczy. Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję, skórką warto potrzeć brzegi szklanki. Whiskey sour zawsze należy pić z lodem

ELLE MAN POLECA: Jak pić bourbon? Możemy podawać go na wiele sposobów