Bardzo często, gdy chcemy dokonać w swoim życiu jakichś zmian szukamy odpowiedniego momentu. Z psychologicznego punktu widzenia często prościej jest nam stosować się do wyznaczonej samym sobie zasady, kiedy ustalimy termin, od którego ona obowiązuje. Właśnie dlatego tak często decydujemy się na stawianie przed sobą noworocznych postanowień, w których 1 stycznia jest datą zmiany.

Niestety takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Zdarza nam się wyznaczać sobie zbyt ambitne cele, których nie potrafimy dotrzymać. Dobrym przykładem jest przejście na dietę i zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli przez ostatni miesiąc poprzedniego roku nie zwracaliśmy uwagi na to, co jemy. przejście na rygorystyczną dietę od pierwszych dni stycznia może być dla nas niezwykle trudne. W efekcie po kilkunastu dniach nowego trybu życia pojawia się frustracja, a kilka tygodni później często tracimy całą motywację do działania.

Psychologowie podkreślają, że w wielu wypadkach dużo skuteczniejsza może być metoda mniejszych kroków, w której stopniowo rezygnujemy z niepożądanych przyzwyczajeń lub zmieniamy je na mniej obciążające dla organizmu. Dobrym przykładem takiego działania jest zamiana palenia klasycznych papierosów na potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy, takie jak np. podgrzewacze tytoniu. Według większości badań naukowych są one od 90 do 95 proc. mniej toksyczne od zwykłych papierosów. Dlaczego? Ponieważ nie wydzielają dymu papierosowego, który jest najbardziej szkodliwy dla naszego organizmu. Z badań przeprowadzonych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) wynika, że nikotyna, choć niewątpliwie silnie uzależniająca, może mieć różny wpływ na nasz organizm w zależności od tego w jakiej formie do niego trafi.

Podgrzewacze tytoniu takie jak glo Hyper nie spalają tytoniu, więc nie wytwarzają trującego dymu. Jego działanie opiera się na wytwarzaniu aerozolu, który zawiera ponad 90 proc. mniej szkodliwych substancji niż dym z klasycznego papierosa. Co szczególnie istotne dla osób wrażliwych na zapachy, podgrzewacze takie jak glo Hyper wydzielają zdecydowanie mniej nieprzyjemnego zapachu, który mógłby osiadać na naszych ubraniach i przedmiotach codziennego użytku. Nowością technologiczną jest także rozwiązanie, które pozwala sterować intensywnością procesu podgrzewania. Miłośnicy mniej intensywnych wersji mogą zdecydować się na opcję standardową, a fani tytoniowego smaku w mocniejszym wydaniu mają możliwość przełączyć się na tzw. wersję „boost".

Przejście z klasycznych papierosów na wapowanie (e-papierosy) zostało uznane za mniej szkodliwe przez 24 międzynarodowe organizacje z Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, Niemiec i Australii. O skuteczności tego rozwiązania może świadczyć też nieoficjalna informacja, że koncerny farmaceutyczne rozpoczęły już rozmowy z Unią Europejską nad uznaniem e-papierosów za dopuszczalną formę leczenia.

Właśnie dlatego, jeśli zmniejszenie obciążenia waszego organizmu jest jedną ze zmian, które chcecie wprowadzić w swoim życiu w nowym roku to e-papierosy i  podgrzewacze tytoniu mogą być dla was odpowiednim rozwiązaniem. Pod względem odczuć ich działanie zbliżone jest do palenia klasycznych papierosów, jednak ich wpływ na organizm jest potencjalnie mniej szkodliwy.

Więcej o alternatywnych produktach nikotynowych można się dowiedzieć np. dzięki kampanii Masz Wybór (www.maszwybor.pl), za którą stoi jeden z koncernów tytoniowych.

Czy rok 2021 będzie dla was rokiem zmiany?