Ogromny, liczący ponad 400 hektarów kompleks pałacowy mieszczący się pod Atenami należał kiedyś do greckiej rodziny królewskiej. Pałac Tatoi od wielu lat jednak jest opuszczony i niszczeje. Ponieważ powoli przeistaczał się w ruinę, rząd – w ramach akcji ratowania budynków o znaczeniu historycznym – zainteresował się kompleksem. Prace renowacyjne są na wczesnym etapie, ale już teraz pracownikom znajdującym się w Tatoi udało się odnaleźć ogromny skład drogich i cennych alkoholi.

Mowa o winie, które składowane było w pałacu, a które przeznaczone było dla rodziny królewskiej i ich gości. Znalezisko liczy ponad 4 tysiące butelek wina oraz 235 skrzynek innych alkoholi. Większość ma unikalne etykiety, co może oznaczać, iż są to produkty niezwykle rzadkie. Możliwe, że wiele z nich zostało sprezentowanych rodzinie królewskiej – trudno spodziewać się zatem, że będą to trunki podrzędnej jakości...

Greckie Ministerstwo Kultury, które zajmuje się renowacją, przejęło znalezisko i poinformowało, iż wszystkie butelki zostaną sprawdzone jeśli chodzi o ich pochodzenie oraz wartość. Zdradzono, że 300 skrzynek zawiera butelki, które nigdy nie były otwierane. Wiadomo również, że wśród win znajdują się takie prestiżowe trunki, jak te pochodzące Château Margaux, Château Rothschild, a także z historycznej podparyskiej winnicy Château de Vincennes.

Poinformowano również o pewnym smaczku dla miłośników mocniejszych alkoholi. W zbiorach w pałacu Tatoi znajdowała się szkocka whisky Chivas pochodząca ze ściśle limitowanej edycji. Została ona wyprodukowana specjalnie z okazji koronacji królowej Elżbiety II w 1952 roku. Znajdująca się w pałacu butelka nie została otwarta.

Ministerstwo Kultury ma również ocenić, czy alkohole były przetrzymywane w odpowiednich warunkach. Po wszystkich testach, nad którymi czuwa grecka winiarnia Achaia Claus, alkohole mają trafić z powrotem do piwnic pałacu. Ale już odrestaurowanych.

Ta kolekcja liczy ponad 50 lat, ma wyjątkową wartość kulturową i enologiczną. Będzie udostępniona dla zwiedzających – napisała w oświadczeniu grecka Minister Kultury, Lina Mendoni.