Pierwsza podwodna restauracja w Europie

Powstająca właśnie na południowym norweskim wybrzeżu restauracja Under to pierwszy w Europie podwodny lokal gastronomiczny. Under będzie jednak nie tylko restauracją fine dining, ale także centrum badawczym oraz galerią sztuki, która dzięki zanurzeniu w wodzie będzie prezentowała się naprawdę wyjątkowo. Tak samo z resztą jak sam budynek restauracji z zewnętrz. A za ten odpowiada jedno z najlepszych biur projektowych na świecie Snøhetta, które ma na koncie dziesiątki innych wybitnie charakterystycznych obiektów, w tym m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, Norweską Opera Narodową w Oslo oraz budynek nowej biblioteki w Aleksandrii. Restauracja Under, zanurzona 5 metrów pod wodą i długa na 34 metry, będzie bez wątpienia kolejną perłą w koronie biura. Główną atrakcją obiektu, poza możliwością zjedzenia posiłku w otoczeniu pływających dookoła ryb, będzie wielkie, rozciągnięte na 11 metrów okno, z którego goście restauracji będą mogli podziwiać podmorską faunę i florę.

Under - co w menu?

Właściciele restauracji nie zdradzili póki co, co będziemy mogli zjeść w Underze. Wiadomo jedynie, że w menu mają przeważać owoce morze. W karcie znajdziemy różne gatunki ryb, świeże skorupiaki, lokalne grzyby, a także sezonowe norweskie warzywa i owoce.

Under - ile w niej zapłacisz?

Under ma być w stanie jednorazowo pomieścić 35-40 osób. Szefem kuchni został Duńczyk Nicolai Ellitsgaard, wcześniej szef prestiżowej restauracji Måltid w norweskim Kristiansandzie. Razem z nim dania dla gości Undera będzie przygotowywało 16 innych kucharzy, najczęściej pracujących wcześniej w lokalach wyróżnionych gwiazdkami Michelina. Taka klasa kucharyzy będzie jednak miała swoją cenę. Koszt tzw. "immersion menu" (menu w zanurzeniu) będzie wynosił niecałe 1000 zł od osoby, 650 zł za selekcję win lub 370 zł za napoje bezalkoholowe. To dość sporo jak za posiłek, o którym póki co nie nie wiadomo zbyt wiele, nie uważacie?