Jaskinia, o której mowa, to tak naprawdę drewniana chatka, która powstała niedawno w norweskim miasteczku Hammerfest położonym na terenie szlaku wyjątkowo popularnego wśród tamtejszych miłośników górskich spacerów i trekkingu. Aby zapewnić zmęczonym wędrowcom chwilę odpoczynku, lokalne towarzystwo trekkingowe (DNT) zdecydowano się na zbudowanie dwóch nowoczesnych chat w kształcie jaskiń. Na razie powstała jedna i to od jej „sukcesu” będzie zależała dalsza rozbudowa projektu.

Drewniana jaskinia w Norwegii

Za stworzenie norweskiej chatki w kształcie jaskini odpowiedzialne jest norweskie biuro projektowe SPINN arkitekter. Jego architekci we współpracy z wykonawcą FORMAT engineers stworzyli drewnianą konstrukcję o kopułowym kształcie, która powstała z 77 paneli. Te składają się ze sobą niczym trójwymiarowe puzzle. Nic dziwnego zatem, że domek na samym szczycie wzgórza powstał w zaledwie 4 dni!

Pierwsza z wybudowanych jaskiń ma za zadanie nie tylko robić wrażenie, lecz także sprawdzić, jak taki model domku zareaguje na panujące w tym regionie trudne warunki atmosferyczne, na które składają się m.in. mocny wiatr, nagłe burze i silne opady śniegu. W budowę chatki, z racji na przekroczony budżet jej budowy, z czasem musieli zaangażować się lokalni mieszkańcy, co z resztą ochoczo uczynili.

Drewniana chatka z Hammerfest - wyposażenie

W środku drewnianej chaty znajduje się mini-kuchnia, „kącik” jadalniany, taras i kominek. Na nas największe wrażenie zrobił jednak widok, który rozpościera się na całą okolice Hammerfest. Zmartwił nas za to brak regularnego łóżka, co oznacza, że w tej jaskini, niczym w erze kamienia łupanego, trzeba spać na ziem. W tym przypadku jest to jednak ogrzewana od spodu drewniana podłoga. Całkiem pocieszające ;-)

Druga z zaplanowanych jaskiń ma zostać wybudowana po przeprowadzeniu wszystkich testów pogodowych tej pierwszej.

Nie wiem jak Wy, ale jako zagorzały fan Cabin Porn ja już sprawdzam najbliższe wolne loty do Oslo…