Basen zaprojektowany przez firmę Compass Pools zaliczyć można do kategorii infinity pool, czyli projektów oferujących niezwykłe złudzenie optyczne. Linia basenu w harmonijny sposób łączy się z linią horyzontu i zapierającym dech w piersiach widokiem. Nieskończone baseny są znane od lat, ale w przypadku konceptu Compass Pools będziemy mieli do czynienia z czymś wcześniej niespotykanym.

Na dachu 55-piętrowego wieżowca, na wysokości 220 metrów, zbudowany zostanie basen z 360-stopniowym widokiem. Projekt ma zajmować dokładnie całą powierzchnię dachu. Jego pojemność będzie liczyć 600 tys. litrów. Zarówno dno jak i ściany basenu będą wykonane z lanego akrylu i będą w pełni przezroczyste. Dzięki temu pływający będą mogli nie tylko podziwiać panoramę stolicy Anglii, ale także to, co znajduje się pod nimi. Co więcej, pływających będą mogli obserwować co bardziej uważni ludzie nawet z poziomu chodnika.

Wchodzenie do basenu

Bardzo ciekawą sprawą jest sposób wchodzenia do basenu. Inżynierowie stanęli tutaj przed trudnym zadaniem. W końcu basen nie posiada drabinki ani żadnego innego elementu, który wskazywałby, jakim cudem ktokolwiek do niego wszedł. Alex Kemsley, projektant i przedstawiciel Compass Pools, wyjaśnił, że do basenu prowadzą obracające się, spiralne schody wzorowane na drzwiach łodzi podwodnej, wynurzające się z podłogi basenu, gdy ktoś będzie chciał do niego wejść lub wyjść. „To coś na zasadzie tuby w tubie – pierwsza ma za zadanie odciąć dopływ wody i stworzyć śluzę powietrzną, a druga umożliwić dostęp do basenu” – powiedział Kemsley.

CZYTAJ TEŻ: Dom w skale. To jeden z najciekawszych projektów, jakie zobaczysz

To niejedyne ciekawe rozwiązanie inżynieryjne. Basen będzie wyposażony w anemometr do monitorowania prędkości wiatru i będzie połączony z systemem zarządzania budynkiem, który ma zapewnić, że ​​woda nie wyleje się na zewnątrz. Z kolei specjalne czujniki zagwarantują, że woda w basenie będzie miała przez cały czas identyczną temperaturę. Woda będzie ogrzewana za pomocą energii odpadowej z systemu klimatyzacji budynku.

Żeby dopełnić niezwykłości tego projektu, ma on być w pełni oświetlony, co sprawi, że będzie wyglądać w nocy jak „pochodnia z klejnotami”. Budowa basenu ma się rozpocząć już w 2020 roku. Pytanie tylko, jak często będzie można z niego korzystać, skoro pogoda w Londynie jest mocno w kratkę.