Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem" powstanie w krakowskiej dzielnicy Zabłocie (między innymi w dawnych budynkach Składu Solnego). Centrum zaprojektowali polscy architekci z pracowni JEMS Architekci - Katarzyna Kuźmińska, Łukasz Stępnik, Łukasz Krzesiak, Maciej Rydz i Aleksander Gadomski. Co na dziś wiemy o tym projekcie?

W Krakowie powstaje Muzeum Lema

Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem", zwane w skrócie Muzeum Lema, ma liczyć około 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Oprócz samego muzeum poświęconego pracy pisarskiej i filozoficznej Stanisława Lema, w obiekcie znajdą się też aula zdolna pomieścić 400 osób, księgarnia, czytelnia oraz medioteka. Nie mniej ważna będzie przestrzeń wokół centrum. Dookoła obiektu mają powstać bowiem bujnie zarośnięte roślinnością tereny zielone. Koszt wzniesienia obiektu ma wynieść 105 milionów złotych!

Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem", jak sama nazwa wskazuje, będzie poświęcone twórczości związanego z Krakowem Stanisława Lema. W budynku znajdzie się tu wystawa na temat języka polskiego. Koncepcję wystaw stałych przygotowało Studio Tengent przy współpracy z pisarzem Jackiem Dukajem. Dużą atrakcją obiektu mają być najnowocześniejsze technologie będące częścią ekspozycji, dzięki której ta będzie multimedialna i interaktywna. To informacja, która cieszy tym bardziej, że większość polskich muzeów i galerii wciąż niestety trąca myszką…

Kim są twórcy Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem"?

Twórcy projektu, JEMS Architekci, to obecnie jedna z najbardziej cenionych pracowni w Polsce. Do ich najbardziej znanych projektów firmą należą warszawska siedziba Agory, Hala Koszyki, poznański Pixel, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach oraz Hotel Vienna House Mokotów. Patrząc na opublikowane właśnie plany Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem", zgadujemy, że krakowski obiekt dołączy do flagowych wizytówek pracowni.

Jak będzie wyglądało Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem"? Najnowsze projekty pracowni JEMS Architekci znajdziecie w naszej GALERII--->