Wyróżniające się budynki powstają najczęściej wówczas, gdy architekci muszą sprostać trudnym wymaganiom środowiskowym, takim jak na przykład niewielka powierzchniowo działka, co może poskutkować na przykład jednym z najwęższych drapaczy chmur na świecie.

Hotel, który się obraca

Spektakularne projekty powstają także w sytuacjach, gdy specjaliści dostają wolną rękę i niemal nieograniczone fundusze (oczywiście nie dosłownie). Tak jest właśnie w przypadku hotelu, który ma powstać na wodzie nieopodal wybrzeża w Katarze. Sama koncepcja stawiania budynków na takiej powierzchni nie jest oczywiście niczym szczególnie nowatorskim, ale nie ona sprawia, że projekt ten zwraca na siebie uwagę. Kluczową kwestią jest fakt, że budynek ma obracać się wokół własnej osi.

Projekt hotelu jest dziełem specjalistów z Hayri Atak Architectural Design Studio. Pomysł, aby budynek kręcił się w kółko nie jest podyktowany wyłącznie chęcią wywołania zdumienia u gości , choć to oczywiście bardzo miła wartość dodana. Głównym powodem była chęć zaprojektowana takiej konstrukcji, która potrzebowałaby możliwie jak najmniej energii z zewnątrz. Ta miałaby pochodzić głównie z ruchu obrotowego, a także z zamontowanych na dachu paneli słonecznych oraz turbin wiatrowych. Goście hotelu nie musieliby się przy tym martwić o zawroty głowy – jeden obrót miałby zajmować budynkowi 24 godziny. Byłby zatem zauważalny, ale nieszczególnie uciążliwy.

Kiedy otwarcie obrotowego hotelu?

Jeśli chodzi o czekające na gości atrakcje, to te nie mają szczególnie różnić się od oferowanych przez inne tego typu obiekty. Na powierzchni około 35 tysięcy metrów kwadratowych mają znaleźć się 152 pokoje i charakterystyczne dla luksusowego hotelu pięciogwiazdkowego udogodnienia, takie jak sauna, spa, siłownia czy kryte i odkryte baseny. Hotel ma się otworzyć dla gości w 2025 roku.