Każdy doskonale wie, że łatwiej jest być szczęśliwym, gdy dobrze nam się wiedzie. Pozytywne wydarzenia podnoszą nasz nastrój, podczas gdy negatywne emocje (takie jak lęk) ogólnie odzwierciedlają obawy o przyszłość.

Szczęśliwi ludzie mają też łatwiej, gdy muszą zmierzyć się z problemami. Radzą sobie z nimi w sposób, który pomaga im utrzymać dobry nastrój. Oto trzy typowe rzeczy, które robią, aby poradzić sobie z niedogodnościami w życiu.

Skupianie się na przyszłości

Ważne jest, aby zrozumieć problem, przed którym stoimy. Dlatego szczęśliwi ludzie z pewnością analizują sytuację, w której się znaleźli. Ale nie skupiają się zbyt długo na problemie. Oznacza to, że unikają niepotrzebnego rozmyślania, czyli wpadania w pułapkę powtarzających się myśli o tym, co mogło pójść nie tak.

Zamiast tego patrzą w przyszłość. Wypływają z tego dwie korzyści. Po pierwsze, przyszłość nie jest jeszcze określona, ​​a więc szczęśliwi ludzie mogą być optymistami co do nadchodzących wydarzeń. Po drugie, bez względy na obecne okoliczności chcą uczynić przyszłość lepszą niż przeszłość. A tego typu podejście ma potężną siłę.

Kontrola nad sytuacją

W niemałej ilości przypadków jesteśmy w stanie uzyskać pewną kontrolę nad wydarzeniami, stwarzając sobie różne opcje. Szczęśliwi ludzie są bardziej odporni, bowiem skupiają się na tym, co mogą zrobić, aby wpłynąć na swoją sytuację. Ta koncentracja jest ważna, ponieważ stanowi podstawę do stworzenia planu rozwiązania problemu. A im wcześniej zostanie on rozwiązany, tym lepiej dla nas. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu.

Odpuszczenie

Jest też jeszcze jedna metoda, która dobrze się sprawdza. Trzeba wziąć pod uwagę, że zawsze mogą się trafić problemy, których nie rozwiążemy w łatwy sposób i mogą zająć nam bardzo dużo czasu. Może chodzić m.in. o proces, który próbujemy wdrożyć, ale wydaje się nie przynosić pożądanego rezultatu. Rozwiązaniem może okazać się odejście od tego problemu, na który nie jesteśmy w stanie nic zaradzić.

Każdy z nas ma ograniczoną ilość czasu i energii, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na daną sprawę. Spędzanie czasu na problemach, których nie można rozwiązać, ma także swój dodatkowy koszt. Zamiast tego można zrobić inne rzeczy, które mogą przynieść lepsze rezultaty. Ważne jest, aby wyczuć moment, w którym należy odpuścić i zrezygnować z problemu, zamiast próbować go rozwiązać za wszelką cenę.

Niestety mamy tendencję do zwracania uwagi na rzeczy, których nie możemy już odzyskać – czas, pieniądze i energię, które poświęciliśmy na pracę nad czymś. Ale te zasoby zniknęły i nie można ich odzyskać. Jeśli istnieje małe prawdopodobieństwo, że dodatkowy wysiłek pomoże ci rozwiązać problem, powinieneś dać sobie spokój bez względu na to, jak ciężko już nad tym pracowałeś. Szczęśliwi ludzie są dobrzy w ignorowaniu tych zmarnowanych kosztów. Dzięki temu nie tracą czasu na rozpamiętywanie.