GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

Piotr Beczała, Vincerò!

Marząc o czymś często niezauważany, że to posiadamy. Tak jest w przypadku niespełnionych ambicji o sukcesie polskiej muzyki za granicami naszego kraju. Oto Piotr Beczała, jedna z najjaśniejszych gwiazd światowych scen operowych. Występował m.in. w Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, Frankfurcie nad Menem, mediolańskiej La Scali czy ostatnio w świetnej Halce Mariusza Trelińskiego Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Tenor, który po latach wydaje swój kolejny album, pierwszy zaś w prestiżowej wytwórni Pentatone. Tym razem sięga po arie werystyczne z przełomu XIX i XX wieku. Weryzm czyli kierunek w sztuce, głównie włoskiej, w którym najważniejsze było odtwarzanie rzeczywistości, prawda, realizm, współczesne problemy społeczne. A więc arie z oper Giacomo Pucciniego, Giordano Umberto czy Leoncavallo Ruggero. Beczała jest doskonały i niezwykle szlachetny, tutaj nie ma miejsca na popisy, nie ma wielkich gwiazd, zwyczajnie jest miłość do opery i w tym tkwi jego potęga.

GÓRECKI NA WEEKEND: TEATR

Francuzi, reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie

W najbliższy weekend w ramach akcji #zostanwdomu, #niewychodzzteatru będą dziać się wielkie rzeczy, w tym pokaz rejestracji spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego, jednego z najważniejszych współczesnych rewolucjonistów i konstruktorów teatru. W Francuzach na podstawie literackiego giganta Marcela Prousta Stara Europa żegna się ze światem. To obraz wielkich zmian, w którym wszelkie fundamenty, zasady giną na polu bity pełnej niezgody. Utrata znaczenia dawnej hierarchii. Eksplozja antysemityzmu. Wszystko się sypie, wszystko zmierza ku końcowi. Gorzka prowokacja do debaty o aktualnym stanie naszego umysłu, ale za to ubrana w najlepsze teatralne ozdobniki. Do tego doskonały zespół aktorski Nowego Teatru, w którym błyszczy wspaniała Agata Buzek w roli Fedry, szczególnie w końcowym monologu zaczerpniętym z arcytragedii Racine'a. Dla tych, którzy nie mieli okazji wejść do świata wyobraźni Warlikowskiego będzie to lekcja obowiązkowa, dla wyznawców i miłośników - powtórka z rozrywki. I jak pisał Proust: I w swoim głodzie szczęścia nie żądać od życia niczego, jak tylko, aby się zawsze układało w szereg szczęśliwych popołudni.

Link będzie dostępny na stronie teatru od 20:00 w sobotę 23 maja przez 36 godzin.

GÓRECKI NA WEEKEND: FILM

Michel Piccoli, dzieła 

W tym tygodniu świat kina otrzymał smutną wiadomość: w wieku 94 lat odszedł Michel Piccoli, jeden z największych mistrzów europejskiego kina, nagrodzony na festiwalu w Cannes tytułem najlepszego aktora za rolę w filmie Skok w pustkę oraz Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie za występ w Dziwnej sprawie. Od czasu debiutu w 1945 roku (!) zagrał w ponad 180 filmach, w tym u Luisa Buñuela, Louisa Malle, Marca Ferreriego, Jean-Luc Godarda, Alfreda Hitchcocka czy Costa-Gavrasa. Chciałbym was zachęcić do przyjrzenia czy też przypomnienia sobie jego dwóch fantastycznych występów. Na początek klasyk klasyków czyli nakręcony na włoskiej wyspie Capri obraz Pogarda w reżyserii nowofalowego Jean-Luc Godarda, w którym Piccoli tworzy niezapomniany duet z Brigitte Bardot. A także jeden z ostatnich filmów aktora, Habemus Papam – mamy papieża Nanniego Morettiego, opowieść o następcy, który pomimo wyboru na głowę kościoła jest pełen sprzeczności. Uważa, że jest niegodny papieskiego urzędu, strach zamienia w ucieczkę z Watykanu. Warto też dodać, że w filmie partneruje mu Jerzy Stuhr. 

GÓRECKI NA WEEKEND: SZTUKA

Galleria Borghese, Rzym

To jest propozycja do zapisania w kalendarzu kulturalnym na weekend czy na lato, albo dla tych, którzy w najbliższym czasie będą w okolicach Rzymu. Proponuje tym razem miejsce, na znak niezgody na wszelkie izolacje i zamykanie granic. Oto Galleria Borghese w stolicy słonecznej Italia, która po długiej kwarantannie w tym tygodniu powraca do życia. Zbudowana w 1613 roku przez kardynała Scipione Borghese galeria gromadzi jego prywatną kolekcję cennych dzieł sztuki, zarówno starożytnych, jak i współczesnych, w tym największa w mieście kolekcja dzieł Caravaggia, Rafaela i Tycjana. Co ciekawe, w parku otaczającym galerię możemy podziwiać rzeźbę przestawiającą Henryka Sienkiewicza. Galeria zaczyna funkcjonować oczywiście na specjalnych zasadach, otóż w budynku będzie mogło przebywać maks. 80 osób i każda z nich będzie musiała posiadać maseczkę. Jest więc w tym wszystkim plus, brak zatłoczonych sal, większa przyjemność obcowania ze sztuką. Adres: Piazzale Scipione Borghese, 5, 00197 Roma RM, Włochy

GÓRECKI NA WEEKEND: MIEJSCE

Dom Hansenów w Szuminie

Jest taki jeden dom, drewniany, niewielki, acz przestrzenny do którego można wejść. Położony nad malowniczym Bugiem w Szuminie. Dom będący manifestem Formy Otwartej (teoria Hansena zakładająca otwarcie architektury na współtworzenie jej przez jej użytkowników), który w 2014 roku został dopisany do prestiżowej listy Iconic Houses Network, na której figurują dzieła największych projektantów XX wieku w tym m.in. Antonio Gaudiego, Adolfa Loosa i Miesa van der Rohe. Dom pary polskiej architektury, Oskara i Zofii Hansenów, którzy swoją koncepcję usiłowali zrealizować, projektując osiedla mieszkaniowe – Rakowiec w Warszawie (1958), Osiedle Słowackiego w Lublinie (1961) i Przyczółek Grochowski w Warszawie (1963). To jest moja propozycja na weekendową wyprawę w urokliwe miejsce będące pod opieką Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Adres: Dom Hansenów w Szuminie, ul. Mlekicie 4, Szumin, gm. Łochów

---------

Jacek Górecki – dziennikarz, krytyk kulturalny, dramatopisarz, wolny człowiek. Współpracował m.in. z K MAG, Pride Magazyn, Madame Magazine, LaVie Magazine , anywhere.pl. Autor sztuki "Coming out" wystawionej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 2016 roku. W życiu stawia na dialog i rozmowę. Przez ostatnie kilka lat przeprowadził ich ok. 150, a wśród rozmówców znalazły się najważniejsze nazwiska polskiej kultury: od Tomasza Stańko, Krzysztofa Zanussiego, po Agnieszkę Holland, Krystynę Jandę czy Gołdę Tencer. Na jesieni ukaże się jego debiutancka książka z rozmowami o teatrze, czyli o życiu.