Dobry dentysta to magik, który nie tylko zadba o twoje zęby, ale także doda ci pewności siebie. I sprawi, że zaczniesz częściej się uśmiechać. Także do siebie. 

 

Zacznijmy od początku…

Na wygląd zębów wpływa wiek, płeć oraz cechy dziedziczne. Tego zmienić nie można. Ale dieta oraz styl życia mają duże znaczenie. Niedostateczna higiena jamy ustnej może prowadzić do rozwoju próchnicy i odkładania się kamienia na zębach. 70 proc. sukcesu to odpowiednia technika mycia zębów. 

Badania wskazują, że najskuteczniejsze są szczoteczki elektryczne oraz soniczne. Należy też zaopatrzyć się w nici dentystyczne, irygatory oraz płyny do płukania zębów. „Równie ważne co higiena są regularne wizyty w klinikach stomatologicznych, kontrola u lekarza musi odbywać się co sześć miesięcy. Pierwszym etapem radzenia sobie z problemami jamy ustnej jest czyszczenie zębów z osadu, a najprostszym sposobem na ich upiększenie – wybielanie”, przyznaje lek. dent. MSc. Urszula Leończak z kliniki Warsaw Dental Center (warsawdentalcenter.pl).  

 

Bielszy odcień bieli

Uśmiech hollywoodzki, czyli śnieżnobiałe zęby albo, bardziej naturalny, Italian smile, gdzie zęby mają różne kształty oraz kolory. Wybór należy do ciebie. Resztą pozwól zająć się specjaliście. Dzisiaj proces wybielania trwa około godziny. Lekarz nakłada na zęby żel i aktywuje jego działanie lampą. Zabieg obejmuje cztery sesje naświetlania zębów (trwają one 15 minut). Otrzymasz również szyny (czyli przezroczyste nakładki wykonane na podstawie wycisków), do których wieczorem aplikuje się żel wybielający. Ty śpisz, a efekt wybielania pogłębia się i utrwala. 

 

Błyskawiczna rekonstrukcja

Kolejnym krokiem w nieinwazyjnej stomatologii jest zabieg bondingu. „Polega on na przywróceniu pożądanego kształtu zębom ukruszonym, przebarwionym lub złamanym. Polega na odbudowie oraz pokryciu powierzchni zęba materiałem kompozytowym”, mówi lek. dent. Tomasz Kupryś z kliniki Warsaw Dental Center (warsawdentalcenter.pl). Bonding wybiera się głównie z powodów ekonomicznych – ten rodzaj uzupełnienia jest kilkukrotnie tańszy niż pełna odbudowa protetyczna. Jest też bardzo szybki – wystarczy jedna wizyta i ząb wygląda jak nowy! 

 

Liczy się sprzęt

„Pacjenci, którzy zgłaszają się z poważniejszymi problemami mogą skorzystać w Warsaw Dental Center z nowoczesnej usługi Smile Design – czyli komputerowego projektowania uśmiechu. To nowoczesna dziedzina stomatologii estetycznej (około 55 procent pacjentów wybierających gabinety stomatologiczne szuka właśnie najnowszych technologii,) ułatwia komunikację i pokazuje pacjentowi efekt docelowy już na początku współpracy. Pozwala stworzyć wizualny plan leczenia, zaprojektowany indywidualnie – wyrażający osobowość pacjenta i zgodny z jego cechami fizycznymi”, dodaje lek.dent. Tomasz Kupryś z Warsaw Dental Center (warsawdentalcenter.pl). 

Innowacyjne technologie (niektóre oparte na kosmicznych patentach NASA!) sprawdzają się doskonale w stomatologii – nie tylko poprawiając efekt leczenia, ale też oferując niespotykany dotąd komfort i… brak bólu. Oto kilka najciekawszych, superzaawansowanych narzędzi, którymi posługuje się nowoczesny dentysta:

  • Skaner wewnątrzustny: pozwala szybko przeprowadzić skanowanie i ustalić stan w jakim znajdują się zęby – redukując czas spędzony na fotelu dentystycznym. Kreuje wysokojakościowe wyciski cyfrowe z rzeczywistymi kolorami oraz zdjęcia w jakości HD, rozszerzające szczegółowość obrazu, by poprawić jakość leczenia. Dzięki temu można stworzyć cyfrowy model, który będzie idealną bazą dla właściwego uzupełnienia protetycznego. Efekt – perfekcyjna odbudowa i oszczędność czasu. 

 

  • Frezarka 5D – pomocna do wykonania uzupełnienia protetycznego (licówka/korona/most). Po procesie skanowania uśmiechu, następuje projektowanie na monitorze komputera, a następnie wyfrezowanie z bloczka ceramicznego korony czy licówki. Czas, precyzja, koszt – do tej pory wycisk szlifowanego zęba był wysyłany do pracowni protetycznej i po kilkunastu dniach lekarz otrzymywał gotową koronę, która cementował pacjentowi podczas wizyty. Dzięki frezarce cały ten proces odbywa się jednej w klinice. 

 

  • Tomograf komputerowy CBCT – tomografia polega na wykonaniu wielu zdjęć przy użyciu promieni rentgenowskich. Głowica aparatu tomograficznego krąży w okolicy określonych partii ciała pacjenta, wytwarzając promieniowanie. Daje to możliwość wykonania wielu zdjęć na różnorodnych płaszczyznach oraz warstwach, a obraz jest w widoczny w wersji 2D lub 3D. Nowoczesna tomografia CBCT jest szybszą i bezpieczniejszą odmianą konwencjonalnej tomografii komputerowej, stworzoną dla stomatologii. Zastosowanie promieniowana w postaci wiązki stożkowej umożliwia obrazowanie twarzoczaszki w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania. Badanie CBCT jest bardziej ekonomiczne dla pacjenta – dane uzyskane w trakcie jednego obrotu lampy (w czasie krótszym niż minuta) pozwalają uzyskać obrazy, które do tej pory wymagały wykonania wielu zdjęć radiologicznych. „Jedno badanie CBCT zastępuje zdjęcia panoramiczne, cefalometryczne, zgryzowe oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Obróbka danych pochodzących z CBCT dostarcza lekarzowi informacje lepsze niż te wszystkie zdjęcia razem. Dzięki temu precyzyjnie planujemy przebieg i leczenie, dokładnie oceniamy ryzyko działań i analizujemy stan ważnych struktur takich, jak: kości, korzenie zębów czy położenie zatok obocznych nosa. To niezwykle pomocne zarówno w chirurgii twarzo-czaszkowej, jak i ortodoncji, endodoncji czy implantologii”, wylicza lek. dent. Bartosz Leończak z Warsaw Dental Center (warsawdentalcenter.pl). Dawka promieniowania jest 10 razy mniejsza niż przy konwencjonalnej radiologii. Czas takiego badania – krótszy ok. 10-40 sekund (tradycyjna trwa kilka minut), a koszt mniejszy. Dane uzyskane podczas CBCT umożliwiają postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia w różnych stadium zaawansowania choroby, często niewykrywalnym w innym badaniu obrazowym.

 

  • Mikroskop – współczesna endodoncja (zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych, np. leczeniem kanałowym) nie może obejść się bez mikroskopu. Pozwala on na swobodną pracę w małym polu zabiegowym, niekiedy o powierzchni kilku milimetrów kwadratowych, oraz na pracę najcieńszymi narzędziami (o rozmiarach mniejszych niż 0,1 mm). Skraca to czas zabiegu i zapewnia komfort – zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi. Wszechstronność zastosowania tego sprzętu pozwala na korzystanie z niego także przy innych zabiegach niż endodontyczne. 

 

  • Artykulator mechaniczne urządzenie używane w protetyce. Umieszczone w nim są gipsowe modele szczęki i żuchwy. Artykulator umożliwia naśladowanie relacji przestrzennych szczęki oraz żuchwy indywidualnie dla danego pacjenta. Szeroka analiza modeli w artykulatorze pozwala wyjątkowo precyzyjnie przewidzieć i zaplanować leczenie.

 

Kosmiczne metody

Bolesne zastrzyki ze znieczuleniem albo aparat, w którym wygląda się jak bohater niskobudżetowego slashera? To przeszłość, o której można zapomnieć. Nowoczesne znieczulenie komputerowe idealnie kontroluje parametry przepływu środka znieczulającego, zgodnie z ustawieniami programu wybranego przez lekarza. Zabezpiecza w ten sposób przed bólem spowodowanym rozpieraniem tkanek. 

Nawet znieczulenia podniebienne mogą być wykonywane bez uczucia dyskomfortu i bólu. Znieczulenie komputerowe nie utrzymuje się też tak długo jak to tradycyjne, ponieważ dawka jest dużo bardziej precyzyjna. A co z aparatami ortodoncyjnymi z metalowymi zamkami i sprzączkami, wywołującymi dyskomfort? Naprzeciw oczekiwaniom pacjentów wychodzą twórcy innowacji w leczeniu ortodontycznym. Invisilign – to niemal niewidoczny sposób prostowania zębów. 

W przeciwieństwie do aparatu stałego, który jest przyklejony do zębów, nakładki invisilign mogą być zdejmowane przez pacjenta w dowolnej chwili. Dzięki nowoczesnej technologii komputerowego obrazowania 3D, lekarz przedstawia pacjentowi plan leczenia. Następnie wykonuje się zestaw przejrzystych nakładek, dostosowany specjalnie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zadaniem nakładek jest powolne, kontrolowane przesuwanie zębów. Każdą nakładkę nosi się przez około 2 tygodnie – następnie wymienia się ją na kolejna z zestawu, która dalej stopniowo pracuje nad ustawieniem zęba. I tak aż do osiągnięcia planowanej pozycji końcowej. Podobnie jak w tradycyjnym leczeniu ortodontycznym koszt leczenia invisilign jest uzależniony od stopnia komplikacji przypadku. Zazwyczaj jednak nie różni się on znacznie od tego wykonanego za pomocy klasycznego aparatu. 

Nowoczesna stomatologia nie uznaje przypadku i wszystko ma pod ścisłą kontrolą. Precyzyjne i fachowo posługuje się nowoczesnymi technologiami i dąży do uzyskania rezultatu jakim są zdrowe zęby. To doskonały moment, by móc zrealizować marzenia o pięknym uśmiechu.  

 

WARSAW DENTAL CENTER
ul. Topiel 11
00-342 Warszawa
tel. 22 542 18 04 
www.warsawdentalcenter.pl