Aplikacje do obserwacji przyrody: Star Walk 2

Prawie każdy miłośnik przyrody na jakimś etapie fascynacji naturą spogląda na wieczorne niebo. Jeśli ten etap macie jeszcze przed sobą, koniecznie zainstalujcie ten program na swoim smartfonie. Aplikacja jest bardzo dokładną mapą nieba, która pozwoli zidentyfikować gwiazdy, planety, konstelacje i satelity. Aplikacja ma bardzo prosty interfejs, a jej obsługa w wielu momentach ogranicza się tylko do podania miejsca, w którym się znajdujemy. 

Aplikacje do obserwacji przyrody: BirdNet

Aplikacja, która powstała z myślą nie tylko o zapalonych ornitologach, ale też początkujących osobach, które chciałyby dowiedzieć się więcej o fascynującym świecie ptaków. Dzięki wykorzystaniu elementów sztucznej inteligencji twórcom programu udało się opracować rozwiązanie, które potrafi z dużą dokładnością rozpoznawać gatunki ptaków po wydawanych przez nie dźwiękach. Wystarczy nagrać trel, który nas interesuje, a później przepuścić go przez interfejs aplikacji. W efekcie otrzymamy nie tylko identyfikację, ale też podstawową informację o wyszukanym gatunku. 

Aplikacje do obserwacji przyrody: Light Pollution Map

Znajomość nieba to nie wszystko. Możemy być największymi miłośnikami astronomii, a jeśli warunki atmosferyczne nam nie dopisują, ciężko będzie cokolwiek wypatrzeć na niebie. Właśnie dlatego powstał ten sprytny program. Pozwala on w czasie rzeczywistym obserwować zmiany takie jak zanieczyszczenie powietrza i chmury. Aplikacja posiada także system ostrzegania użytkownika, gdy warunki do obserwacji w jego okolicy będą szczególnie dobre lub gdy dokładnie na nim znajdzie się ciekawe zjawisko astronomiczne. 

Aplikacje do obserwacji przyrody: Fishbrain

Jeśli nie wędkujecie, ta aplikacje pewnie wyda wam się zbędna. Jednak jeśli lubicie od czasu do czasu zorganizować wypad z wędką, pokochacie ją od pierwsze wejrzenia. Program nie tylko pokazuje szczegółowe prognozy pogody dla wędkarzy, ale też umożliwia zaplanowanie kolejnej wędkarskiej wycieczki i dostarcza dużo informacji o konkretnych gatunkach żyjących w rzekach i morzach. Miłym dodatkiem jest także możliwość zapisywania swoich wędkarskich osiągnięć i dzielenia się nimi w wędkarskiej społeczności. 

Aplikacje do obserwacji przyrody: LeafSnap

Jeden z naszych faworytów w tej kategorii. Ten prosty program sprawi, że każda kolejna wycieczka do parku czy lasy, zamieni się w edukacyjną wyprawę. Wystarczy zeskanować smartfonem liść nieznanej rośliny, by ta nie tylko podała nam jej szczegółową nazwę, ale też dostarczyła szeregu ciekawych informacji na jej temat. Twórcy aplikacji zapewniają, że program poprawnie wskazuje gatunki w ponad 9o proc. przypadków, a z naszego doświadczenie wynika, że nie jest to wartość zawyżona. 

WIĘCEJ APLIKACJI: Jedziesz na wakacje samochodem? Te 5 aplikacji musi znaleźć się na twoim smartfonie

ZOBACZ TEŻ: Pływanie to idealny sposób na powrót do formy. Sprawdź, czego potrzebujesz przed pierwszą wizytą na basenie

ELLE MAN POLECA: Sezon rowerowy w pełni! Sprawdź, jakich akcesoriów potrzebujesz do przyjemnej i bezpiecznej jazdy