W zasadzie nie da się przeszacować znaczenia wody dla naszego organizmu. W końcu woda stanowi około 60 proc. masy ciała dorosłego mężczyzny i znajduje się w każdej komórce! Woda pełni bardzo wiele ról w naszym organizmie – chroni narządy, uczestniczy w procesach metabolicznych, umożliwia funkcjonowanie mózgu, wspierając m.in. koncentrację. Nic więc dziwnego, że odpowiednie nawodnienie umożliwia nam normalne funkcjonowanie, niezbędne przecież do realizowania naszych zadań i dążenia do wyznaczonych celów. To właśnie dlatego zaspokajanie tej podstawowej potrzeby, jaką jest fizjologiczne pragnienie, to pierwszy, dobry krok w stronę spełniania naszych marzeń i realizowania pragnień życiowych.

Czemu picie wody jest istotne?

Kilka lat temu w naszym kraju rozpoczęła się rewolucja w podejściu do myślenia o żywieniu. Coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę na produkty, z których przygotowuje posiłki, a świadomość wpływu jakości jedzenia na nasze samopoczucie znacząco wzrosła. Kolejnym krokiem, który powinniśmy wykonać, jest podniesienie świadomości, jak istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu ma też odpowiednie nawodnienie.

Kiedy przeanalizujemy sobie podstawowe procesy zachodzące w naszym organizmie, łatwo zauważyć, że w większości z nich woda stanowi jeden z kluczowych elementów. Najprościej dostrzec to w sytuacji, gdy robi nam się gorąco. Fakt, że zaczynamy się pocić, jest reakcją naszego organizmu, który stara się schłodzić wydalając wodę przez skórę.

A czy wiedzieliście, że woda pełni też niezwykle istotną rolę w kontekście jedzenia – zarówno w procesie jego gryzienia, połykania, jak i trawienia? Bez niej byłoby to zdecydowanie utrudnione. Warto też przypomnieć, że to właśnie woda wspomaga proces wydalania produktów przemiany materii z naszego ciała.

Jeżeli chcemy ograniczyć ilość cukru i kalorii dostarczanych naszemu organizmowi, zrezygnujmy ze słodzonych napojów na rzecz wody. Do codziennego picia warto wybrać wodę, która odpowiada na nasze potrzeby i nam smakuje – dzięki temu będziemy sięgać po nią częściej. Na przykład naturalna woda mineralna Nałęczowianka swój łagodny smak zawdzięcza kompozycji 7 składników mineralnych. To woda o średnim stopniu mineralizacji (650 mg/l), z przewagą wodorowęglanów wapnia i magnezu. Dzięki m.in. niskiej zawartości sodu możemy ją pić codziennie, nawet jeśli mamy problemy z nadciśnieniem.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę

Według Instytutu Żywności i Żywienia każdego dnia mężczyźni powinni spożywać około 2,5 litra wody, by zapewnić swojemu organizmowi optymalne nawodnienie. Jednak jeśli jest nam gorąco (bo panują upały czy wręcz przeciwnie – jest zimno, więc nosimy ciepłe ubrania), uprawiamy sport czy chorujemy, tracimy więcej wody, a co za tym idzie – powinniśmy jej więcej uzupełniać. Pamiętajmy, że codzienne spożywanie odpowiedniej ilości wody z różnych źródeł to ważna część zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia! Co ważne, wodę dostarczamy sobie nie tylko z napojami takimi jak owocowa herbata czy sok, ale też z pożywieniem, np. jogurtami. Dużo wody zawierają też owoce i warzywa.

Uprawiasz sport? Pamiętaj o wodzie

Pamiętacie, jak wspominaliśmy o utracie wody przez pocenie? To jeden z powodów, dla których mężczyźni aktywni fizycznie powinni przyjmować więcej wody niż ci, którzy nie uprawiają sportu. Jeśli trening jest waszą codziennością, powinniście doliczyć dodatkowe porcje wody do swojego harmonogramu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile. Wartość ta jest zmienna w zależności od stopnia intensywności wysiłku, jego rodzaju i panujących warunków atmosferycznych. Warto kierować się podstawową zasadą, czyli: piję tyle wody i tak często, by nie dopuścić do uczucia pragnienia, które jest już objawem odwodnienia.

Istotnie jest nie tylko to, jaką ilość wody pijemy, ale też jak to robimy. Pijcie wodę przez cały dzień, często i niewielkimi łykami. Odnosi się to także do treningu – lepiej zrobić kilka krótkich przerw na wodę, niż np. wypić jej dużą ilość naraz, gdyż wtedy po prostu organizm szybko ją wydali. Warto o tym pamiętać, bo dbamy w ten sposób o odpowiednie nawodnienie organizmu, które może przekładać się również na nasz sportowy wynik.

Woda to nie tylko ciało

Teraz, gdy wielu z nas musiało przenieść część swoich służbowych obowiązków do własnych domów, wysoki poziom koncentracji jest istotny jak nigdy wcześniej. Właśnie dlatego należy pamiętać, że regularne picie wody małymi łykami (nasz organizm nie jest przystosowany do przechowywania dużej ilości wypitej wody) wspomaga pracę naszego mózgu, co może przełożyć się na efektywność w pracy. Świetnym sposobem na organizację swojego domowego biura jest postawienie niedaleko komputera butelki wody i picie kilku łyków co kilkanaście minut. W ten sposób ułatwicie sobie wyrobienie nawyku regularnego picia wody.

Mamy dla was konkurs! Liczy się kreatywność

Skoro o efektywności i kreatywności mowa – mamy dla was konkurs przygotowany przez nasz siostrzany serwis ELLE, zainspirowany przez markę Nałęczowianka. Wystarczy wymyślić kreatywną odpowiedź na pytanie „Co daje Ci energię do realizowania życiowych pragnień?" i wypełnić formularz na stronie konkursu. Do wygrania są naprawdę atrakcyjne nagrody!