ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Terminator: Mroczne przeznaczenie”

Sarah Connor powraca, aby chronić dziewczynę imieniem Dani przed nowym Terminatorem Rev-9. Ten szósty pełnometrażowy film z serii jest przy okazji pierwszym od 28 lat produkowanym przez twórcę filmowej serii, czyli Jamesa Camerona. Produkcja omija całkowicie wydarzenia ze wszystkich części, który pojawiły się po filmie „Terminator 2: Dzień sądu”. Do serii powróciła Linda Hamilton, która ponownie wcieliła się w ikoniczną Sarę Connor z dwóch pierwszych części. Jest też niezawodny Arnold Schwarzenneger. Recenzje film zebrał solidne, więc warto sprawdzić czy w końcu dostaliśmy w miarę oglądalnego Terminatora.

„Ukryta gra”

W ostatnim filmie wyprodukowanym przez Piotra Wożniaka-Staraka główną rolę zagrał Bill Pullman, znany m.in. z „Zagubionej autostrady” Davida Lyncha.  To thriller, którego akcja dzieje się w latach 60. i kręci się wokół kryzysu kubańskiego. Amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka Joshuę Mansky’ego. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Rywalizacja to jednak tylko przykrywka do szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch, mający powstrzymać konflikt nuklearny.

„Midway”

Żołnierze amerykańskiej marynarki próbują powstrzymać ekspansję Japonii na Pacyfiku i odwrócić losy II Wojny Światowej. Film Rolanda Emmericha może pochwalić się niezłą obsadą: Woody Harrelson, Luke Evans, Patrick Wilson, Dennis Quaid, Aaron Eckhart.

„Niewidoczne życie sióstr Gusmao”

W swoim nowym filmie brazylijski reżyser Karim Ainouz przenosi nas do Rio de Janeiro pierwszej połowy lat 50. Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie tracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.

„Stan wyjątkowy”

Trzy surrealistyczne, powiązane ze sobą opowieści związane z traumatyczną przeszłością Chorwacji. A wszystko zaczyna się w Sylwestra, kiedy grupa chorwackich, serbskich i bośniackich rodziców wykrada z grobów trumnę chorwackiego prezydenta Franjo Tuđmana. Chcą wymienić szczątki zmarłego na informacje o miejscu pochówku swoich dzieci, które zginęły w czasie wojny. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Tragikomiczne zwroty akcji lawirują między trumną, emerytami w strojach chorwackiej drużyny piłkarskiej, a nękanym samobójczymi myślami generałem. Kiedy wiadomo już, w jaki sposób historie i ich bohaterowie są połączeni, wychodzi na to, że rzeczywistość może czasami być bardziej kontrowersyjna i zaskakująca niż fikcja. W jednej z ról pojawia się Daniel Olbrychski. 

„Paradise Beach” na Netflix

Mehdi wychodzi z więzienia i zamierza wyrównać rachunki. Ale najpierw musi nawiązać kontakt ze swoją ekipą, która mieszka w rajskim nadmorskim kurorcie w Tajlandii.

„San Andreas” na HBO GO

Na skutek przesunięcia uskoku San Andreas w Kalifornii dochodzi do ogromnej tragedii. Region zostaje dotknięty trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Doświadczony pilot helikoptera ratunkowego (Dwayne Johnson) razem ze swoją żoną (Carla Gugino) próbują za wszelką cenę dostać się z Los Angeles do San Francisco. Zrobią wszystko, aby uratować przed śmiercią swoją jedyną córkę (Alexandra Daddario). Szybko jednak okazuje się, że nie będzie to łatwe zadanie.Wciągające bez reszty kino katastroficzne spod ręki Brada Peytona (Psy i koty: Odwet Kitty, Podróż na Tajemniczą Wyspę). Wyróżnikiem filmu są oszałamiające efekty specjalne. Produkcja była prawdziwym hitem kinowym – zarobiła blisko 500 milionów dolarów.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIAL

„Potwór z bagien” na HBO GO

Abby Arcane wraca do domu w Luizjanie, aby zbadać sprawę tajemniczego wirusa, który rozwinął się na bagnach. Pomaga jej zhańbiony naukowiec Alec Holland. Serial oparty na postaci komiksowej DC.

2. sezon „Busted!” na Netflix

W każdym z odcinków tego programu siedmioro detektywów mierzy się z kolejnymi zagadkami i zbliża do odkrycia największej tajemnicy – co się stało z Projektem D?

3. sezon „Little Things” na Netflix (9 listopada)

Para dwudziestolatków próbuje odnaleźć się we współczesnym Mumbaju, pokonać zawodowe problemy i rozgryźć specyfikę nowoczesnych związków.

„Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze” na Netflix (9 listopada)

Od ataku na Pearl Harbor po lądowanie w Normandii – najważniejsze wydarzenia II wojny światowej ożywają w serialu dokumentalnym wykorzystującym koloryzowane nagrania.