Coraz częściej i coraz odważniej obalamy kolejne stereotypy dotyczące podziału na zawody, dyscypliny sportu, postawy czy zachowania typowo damskie i męskie. To kim jesteśmy, jacy jesteśmy, swoją wartość wobec siebie i innych definiujemy poprzez nasze osiągnięcia, zainteresowania, poglądy, a nie przez komunikację swojej płci, która często była podkreślana lub definiowana przez poszczególne elementy stroju.

Garnitur i krawat były symbolem statusu mężczyzny, jego pozycji w hierarchii, a dzisiaj widzimy, że nawet CEO największych firm na świecie podczas wystąpień publicznych są ubrani np. t-shirt i jeansy i w niczym nie umniejsza to wartości tego, co mają do przekazania. Pamiętacie szafę szefa twórcy Facebooka Marka Zuckerberga wypełnioną w większości takimi samymi szarymi t-shirtami?

Oczywiście od t-shirtów, jeansów czy sportowych butów, w których podczas ważnych uroczystości czy wystąpień występują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, do tego, aby większość elementów garderoby, które do tej pory uważamy za typowo damskie czy męskie, była traktowana jako unisex, jest jeszcze daleko. Pamiętajmy jednak, że kiedy w 1851 roku Amelia Bloomer, amerykańska feministka i dziennikarka zaczęła nosić spodnie zostało to uznane na jeden z największych skandali XIX wieku, a spodnie dla kobiet na masową skalę weszły do produkcji i do użycia dopiero na początku drugiej połowy XX wieku. Dzisiaj widząc kobietę w spodniach, w garniturze nikt nie nazwie ją odważną czy ubraną niekonwencjonalnie.

Czy zatem fakt, że coraz więcej trendów w modzie męskiej inspirowanych jest modą damską powinien być tak wielkim zaskoczeniem? Nawet, jeśli dzisiaj wydaje się to wam wielką ekstrawagancją czy próbą zaszokowania i wyróżnienia się może warto się temu przyjrzeć?

Które elementy mody damskiej widzimy coraz częściej w męskich stylizacjach?

Zacznijmy od obuwia. Obcasy, które wydają nam się bardziej damskie, niż męskie coraz częściej widzimy w męskim obuwiu. Oczywiście nie mówimy tu o szpilkach, a o botkach i kowbojkach na małym obcasie. Celine, Saint Laurent i Balanciaga to tylko parę przykładów domów mody, gdzie widzimy ten trend. Skórzane lub zamszowe buty na obcasie są nowym szykiem mody i mogą dopełnić wiele stylizacji. Jednak jeśli obcasy w męskim obuwiu wydają się wam ekstrawaganckie, to pamiętajcie, że z historycznego punktu widzenia wcale takie nie są. W arystokratycznej Europie Zachodniej były one symbolem bogactwa i statusu społecznego. Im wyższy obcas tym wyższy status społeczny. Na dworze króla francuskiego Ludwika XIV buty na obcasach były podstawowym elementem garderoby mężczyzn, a ich czerwony kolor widoczny na portretach reprezentacyjnych zarezerwowany był dla króla i jego dworu. Zatem mężczyźni w butach na obcasach to żadna nowość. Botki zamszowe lub skórzane pasują prawie do każdej stylizacji, a naprawdę dodają oryginalności.

Kupując w odzież z drugiej ręki warto udać się także do damskiej części ekspozycji. Od dużych kardiganów po koszule we wzory, damskie elementy garderoby mogą okazać się rewelacyjne również dla mężczyzn. Koszule o nasyconych kolorach, bogate w różnorodne printy i wzory, widzimy coraz częściej na wybiegach, w stylizacjach zarówno damskich jak i męskich. Wystarczy spojrzeć chociażby na kolekcję Versace wiosna 2021, gdzie koszule i bluzki zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn wykonane są z tych samych, krzykliwych tkanin. W damskiej części sklepów możemy rozglądać się za kardiganami i swetrami, które należy traktować jak najbardziej unisexowo. Idealnym przykładem jest David Beckham, który świetnie prezentuje się w kremowym kardiganie z dużymi guzikami. Jego sweter bardzo przypomina ten od Victorii Beckham, który jego małżonka stworzyła dla kobiet.

Subtelne perły to kolejny androgeniczny dodatek, który widzimy coraz częściej w szafach obu płci. Perły, które do tej pory uważane były za bardzo kobiece, ze względu na ich delikatność i powiązanie z takimi postaciami jak na przykład Audrey Hepburn czy Jackie Kennedy, coraz częściej są z dumą noszone przez mężczyzn. Pharell Williams, Shawn Mendes i Nick Jonas to tylko kilku wybranych celebrytów, którzy coraz częściej pokazują się w perłach. Ich mleczno-biały kolor pasuje do wielu stylizacji. Perły są też idealne w kontraście do ciemnych ubrań. Czarny garnitur i czarna koszula mogą być przełamane właśnie perłami - wtedy twoja stylizacja na pewno przykuje uwagę.

Na koniec warto uwzględnić najbardziej wyrazisty pomysł. Zastrzegam – to opcja dla najbardziej odważnych. Mowa o mężczyznach w sukienkach. Gdy spojrzymy na to w kontekście historycznym, to fakt, że jest to kontrowersyjne, wydaje się nie mieć podstaw. Sięgając do starożytnej Grecji mężczyźni nosili togi przypominające suknie. Na przestrzeni lat, w wielu różnych kulturach, mężczyźni bardzo często nosili stroje przypominające spódnice, suknie, tuniki. Skoro już uznajemy, że spodnie nie są tylko męskie, to może spódnice nie są tylko damskie? Ostatecznie noszenie szkockiego kiltu w niczym nie umniejsza ich męskości.

A jeśli chodzi o świat współczesnej mody przykładów z sezonu na sezon jest coraz więcej. W czerwcowym wydaniu magazynu „GQ” sławny raper A$AP Rocky został sfotografowany w spódnicy od Vivienne Westwood. Kilka miesięcy wcześniej Harry Styles pojawił się na okładce amerykańskiego Vogue’a w sukni od Gucci. Alessandro Michele stworzył unikatową blado-niebieską koronkową suknię, niewątpliwie inspirowaną jasno- różową suknią z kolekcji Gucci jesień 2020 (na wybiegu pojawiła się jako 15). Dobór kolorów też nie jest przypadkowy –  jest  odwołaniem do stereotypowego ubierania dziewczynek w różowy, a chłopców w niebieski kolor. Główne przesłanie tej okładki: definiowanie ubrań jako damskie bądź męskie jest po prostu staroświeckie. Od wiosennej kolekcji Thome’a Browne’a, po Billy Porter’a na Oscarowym czerwonym dywanie widzimy, że świat mody zmierza w kierunku znormalizowania tego elementu w męskiej garderobie.

Świat, w którym żyjemy zmienia się nieustannie, pewne procesy, zmiany społeczne i kulturowe są nieuchronne, a moda za tym podąża. Z  każdym sezonem granice między tym co damskie i męskie zacierają się coraz bardziej, i co coraz częściej będzie to również widoczne w naszych stylizacjach.