Wszystko na to wskazuje, że już niedługo zwykli ludzie będą w stanie wykupić przejażdżkę na orbitę. W tym przypadku chodzi o lot do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która jest póki co jedynym miejscem, gdzie ludzie żyją poza naszą planetą. To oczywiście nie oznacza, że NASA stanie się nagle biurem turystycznym od podróży kosmicznych.

Prywatne firmy będą musiały zapłacić agencji rządu Stanów Zjednoczonych ok. 35 tysięcy dolarów za noc na pasażera, który chciałby spędzić trochę czasu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Można zakładać, że firmy zapewne będą żądały wyższych opłat, m.in. aby pokryć koszty lotów rakietowych w kosmos i z powrotem.

NASA wyjaśniła, że prywatni astronauci będą mogli podróżować na ISS tylko przez okres do 30 dni w roku. Co więcej, muszą przylecieć amerykańskim pojazdem kosmicznym. Jak podaje „The Washington Post”, NASA korzysta z usług Boeinga i SpaceX.

Jest to bez wątpienia ciekawe posunięcie, bowiem NASA wcześniej zakazała jakiegokolwiek komercyjnego wykorzystania ISS i nie pozwoliła astronautom na dorabianie w taki sposób. To otwarcie się na turystykę kosmiczną zapewne jest próbą rozwiązania problemów związanych z przyszłością stacji kosmicznej.

Prezydent Donald Trump w zeszłym roku zadziwił wiele osób, proponując zakończenie federalnego finansowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do końca 2024 roku. Pieniądze z sektora prywatnego byłby bez wątpienia zbawienne. A można spokojnie zakładać, że chętnych nie zabraknie na pewno wśród bogatych ludzi. Jay-Z został ostatnio miliarderem, więc kto wie – może zabierze Beyonce na przyjemny lot poza Ziemię.

CZYTAJ TEŻ: Jay-Z oficjalnie miliarderem. Na czym dorobił się takiej sumy?

Warto wspomnieć też, że NASA planuje powrót na Księżyc do 2024 roku. W planach jest wysłanie na naszego satelitę pierwszej w historii kobiety, a zarazem osoby od dziesięcioleci w księżycowej misji.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Przypomnijmy, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 16 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 17) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Stacja posiada masę 417 ton, porusza się po orbicie na wysokości 400 km z prędkością osiągającą ok. 28 tys. km/h.

CZYTAJ TEŻ: Futurystyczne opakowania na miód inspirowane... „2001: Odyseją kosmiczną” Kubricka