Większość mężczyzn jest przyzwyczajona do tego, że od czasu do czasu pojawiają się wypryski na ich czole, czasem też na plecach lub pośladkach. Trądzik na klatce piersiowej jest trochę mniej powszechny, ale w rzeczywistości łatwiejszy do zdiagnozowania (a zatem leczenia).

Co go powoduje i jak można się go pozbyć bez pozostawienia blizn na skórze lub zaostrzenia problemu w przyszłości? Zacznijmy może od tego, skąd się bierze trądzik w tym miejscu.

Trądzik na klatce piersiowej – czym jest?

Trądzik na klatce piersiowej nie różni się tak bardzo od trądziku, który wyskakuje na twarzy. Na poziomie komórkowym tworzy się w ten sam sposób. Pod uwagę brane są cztery czynniki: martwe komórki naskórka uwięzione w porach; nadprodukcja sebum (naturalny lubrykant skóry), które zatyka pory; bakterie, które „kwitną” w nadmiarze łoju i prowadzą do wyprysków; nagromadzenie tych wszystkich czynników sprawia, że białe krwinki ciała bronią się przed atakiem, co z kolei powoduje zapalenie skóry.

Na poziomie makro istnieją również różne nawyki, zachowania i niedopatrzenia, które mogą powodować trądzik na klatce piersiowej. Najczęściej jest tak, że na twoim ciele pojawiają się większe skupiska, a nie odosobnione pryszcze. Przyczyn takiego stanu może być kilka. Poznaj sposoby, jak im zaradzić.

Jak usunąć trądzik na klatce piersiowej? Zwracaj uwagę na produkty

Nierzadko winę za trądzik na twojej klacie możesz zrzucić na produkty do pielęgnacji skóry. Unikaj ostrych środków czyszczących, bowiem te wszystkie chemicznie ulepszone płyny do ciała mogą potencjalnie zawierać siarczany zatykające pory.

Po drugie, należy ostrożnie podchodzić do niektórych akcesoriów do peelingu, a zwłaszcza agresywnego używania takich rzeczy jak gąbka roślinna czy szczotka do kąpieli, które mogą powodować podrażnienia i wypryski. Zamiast tego używaj delikatnych produktów przeznaczonych do skóry wrażliwej, aby zapobiegać trądzikowi na klatce piersiowej.

Przejście na szampon przeciwłupieżowy może z kolei pomóc zminimalizować i zapobiegać trądzikowi na klatce piersiowej. Kwas salicylowy zwalcza bakterie, które powodują wypryski, jednocześnie udaremniając łupież, łuszczycę i zapalenie skóry głowy.

Jak usunąć trądzik na klatce piersiowej? Dieta

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec wypryskom, jest ograniczenie cukru i przetworzonej żywności. Te produkty powodują wysoki poziom insuliny, co z kolei może powodować stan zapalny w dowolnej części ciała. Niezależnie od tego, czy wypryski zaatakowały twoją klatkę piersiową, czy pojawiają się w wielu miejscach, najpierw oceń jedzenie, które spożywasz, a potem znacznie zmniejsz ilość dodanych cukrów. Korzystaj też z suplementu w postaci kwasów tłuszczowych omega-3.

Jak usunąć trądzik na klatce piersiowej? Higiena

Jeśli regularnie nie bierzesz prysznica, jesteś bardziej podatny na wypryski. To samo dotyczy sytuacji, gdy nie za często pierzesz pościel, koszule, odzież do ćwiczeń i ręczniki. Bakterie gromadzą się na niemytych tkaninach i łatwo przenoszą się na skórę. Zaleca się pranie odzieży treningowej po każdym użyciu. Nie pozwól też na to, aby leżały w torbie sportowej, która sama powinna być rutynowo prana. Co do pościeli i ręczników, pierz je co tydzień.

Jak usunąć trądzik na klatce piersiowej? Pot

Pot sam w sobie nie powoduje trądziku, ale prawdą jest, że wytwarzana przez niego wilgoć może sprzyjać wypryskom. Pocenie się może zaszkodzić skórze głównie z powodu tarcia (np. podczas treningów), więc możesz patrzeć na swój plecak lub ciasne ubranie jako sprawców problemu, jeśli masz skłonność do pocenia się. Zaopatrz się w oddychające bawełniane koszule lub tkaniny odprowadzające wilgoć, które minimalizują pot i nie naciskają na ciało.

Jak usunąć trądzik na klatce piersiowej? Suplementy treningu

Jeśli cierpisz na trądzik na klatce piersiowej i bierzesz suplementy białkowe lub sterydy budujące masę, to możesz mieć odpowiedź, skąd taki problem. Serwatka zwiększa poziom insuliny w skórze (podobnie jak cukier), co prowadzi do stanu zapalnego. Z drugiej strony sterydy znacząco wpływają na poziom testosteronu, który z kolei wytwarza nadmiar sebum w porach i może szybko je zatkać.

Warto na koniec dodać, że trądzik na klatce piersiowej i trądzik na twarzy można leczyć mydłem cynkowym, mydłem siarkowym, kwasem salicylowym i nadtlenkiem benzoilu. Jeśli problem jest poważniejszy, to należy się udać do dermatologa, który przepisze coś na receptę. Możesz jednak sam zapobiec bliznom w prosty sposób – poprzez niewyciskanie trądziku. Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe czynniki, to istnieje szansa, że wypryski na twojej klacie nie będą cię już męczyć.